РУСИ ТЕСТИРАЛИ НОВО ОРУЖЈЕ НА РАТИШТУ: Украјинци послали дронове, ево како се завршило (ВИДЕО)
Први пут употребљени у рату
Прошле недеље су се нападу на украјинске позиције око насеља Бердичи, западно од рушевина Авдијевке, придружили нови руски роботски тенкови наоружани гранатама.
Овај борбени тест – први пут икада да је наоружано копнено возило без људске посаде (УГВ) послато у велики механизовани напад – био је невероватан успех, тврди један руски пропагандиста. Истина је да су барем два од пет-шест руских УГВ-ова најпре имобилизовали, а потом и разнели украјински летећи дронови, пише "Форбс".
Копнени роботи, дуги око мета и по и наоружани бацачима граната АГС-17, уведени су у борбе у оквиру руских напада западно од Авдијевке (Авдејевка). Тај град, бивше украјинско упориште на истоку Украјине, пао је пре месец дана захваљујући руским клизним бомбама и нападима пешака које су Руси скупо платили, преноси Index.hr.
- У оквиру борбене мисије, група јуришних дронова пружала је подршку операцијама, обезбедивши потискивање непријатељских положаја у селу користећи се инсталираним бацачима АГС-17 из којих су испалили неколико стотина граната - написао је пропагандиста Борис Рожин.
- Током борбене мисије, дронови су остварили добре резултате. Наставили су са радом чак и у условима у којима би губици војника и скупе опреме били неизбежни - додао је он.
Украјинци послали дронове да их разнесу
Оно што Рожин није напоменуо је да је 47. механизована бригада украјинске војске омела или оштетила најмање два робота, а потом послала сићушне ваздушне ФПВ дронове да их разнесу.
Чињеница да руским УГВ-овима прете украјински летећи дронови није изненадила Семјуела Бендета, саветника аналитичке групе из Вирџиније која се фокусира на руску војну технологију.
- Тренутно све што се креће по ратишту примете и ударају дронови - рекао је он.
Мрежа радионица за прављење дронова
Покушавајући да надоместе несташицу наоружања у својим редовима (до које је дошло у октобру кад су проруски републиканци у америчком Конгресу почели да блокирају слање помоћи), Кијев је ангажовао мрежу стотина малих радионица за изградњу најмање 50.000 малих ФПВ дронова месечно.
Бригаде опремају сваки дрон са бојевом главом и шаљу га према руским трупама, удаљенима чак и до неколико километара.
Лоши руски радиоометачи углавном не могу да зауставе украјинске дронове. Украјински ометачи, су с друге стране, много успешнији у приземљивању лоше израђених руских ФПВ дронова, што Украјинцима даје трајну – и све већу – предност у борби дроновима.
Та предност омогућава украјинским бригадама да наставе да одолевају огромним руским копненим нападима, укључујући и један недавни тенковски, који је можда био чак и највећи напад од почетка инвазије пре више од две године.
ФПВ дронови уништавају возила са и без посаде
Сићушни ФПВ дронови убијају пешаке и уништавају возила, са или без посаде.
- Ово је нешто о чему се треба размишљати током развоја копнених система - рекао је Бендет.
Оклоп за заштиту од дронова који подсећа на кавез може помоћи да се заштите возила са посадом, а и онима без посаде потребна је слична заштита. Рожин је, чини се, признао да роботи који су уништени током напада око Бердичија могу да буду унапређени. Нагласио је како су то тренутни УГВ-ови пробни модели и поменуо "даљњи развој".
- У будућности ће такве платформе имати своје место на фронту - написао је он.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.
Извор: Србија Danas/Index.hr/Preneo: В.М.