Руси поставили панцире на високе торњеве: Искористили Тузлу како би активирали радарске системе и одбранили Кримски мост (ВИДЕО)
Русија поставила ПВО системе Панцир на торњеве дуж Кримског моста.
На Кримском мосту, познатом и као Керчки мост, који повезује Русију са Кримом преко Керчког мореуза, снимљени су системи противваздушне одбране (ПВО) Панцир који су постављени на 30 метара високе торњеве.
Кијев пост наводи да је крајем августа ове године у покушају да појача обезбеђење моста Москва поставила верзије Панцира намењене за извоз иза његове конструкције како би га штитили од украјинских ракета.
Како би додатно осигурала мост, Русија је подигла ове торњеве начињене од металних скела на оба крака острвцета Тузла, које се налази на средини Керчког мореуза, због чега је и послужило као основа за градњу Кримског моста и где је и руски председник Владимир Путин боравио док су радови били у току.
Украјински медиј наводи да се сада и на сателитским снимцима види да су Панцири постављени на Тузли.
То је приказано и у видео снимку који је на Јутјуб поставила извесна Људмила, која наводи да су торњеви позиционирани дуж моста, као и да су на њему у активној употреби и радарски системи.
Кијев пост подсећа да је Украјина већ два пута од почетка рата са Русијом погађала Кримски мост.
У октобру 2022. бомба активирана у камиону оштетила је неколико трака за друмски саобраћај, као и железничку пругу која је лежела поред.
У јулу прошле године рано ујутру изведен је напад дроновима у којем је додатно оштећен друмски део моста.
Русија се нада да ће постављањем Панцира на торњеве дуж моста имати бољи домет откривања и уништавања непријатељских пројектила како би повећала оперативну ефикасност.
Подсећа се да су ови ПВО системи на сличан начин распоређени и око престонице Москве.
Тамо су Панцири, такође, постављени на торњеве, али и вештачки формирана брда како би штитили главни град Русије.
Наводи се да су за заштиту Кримског моста одабране варијанте Панцира офабане у пустињске камуфлажне боје и да делује да се ради о извозној верзији Панцир-С1М из најновије Серије 2 која се полако уводи у употребу.
Ова нова Панцир-2 серија има више тактичких и техничкх побољшања, укључујући повећани домет и висину на којој делује помоћу две врсте ракета: стандардним 57Е6-Е и унапређеним 57Е6М-Е које имају бојеве главе од 25 килограма.
Оне допиру до 18 километара у висину уместо ранијих 15 километара, домет им је од 20 то 30 километара, а брзина кретања од 4.700 до 6.100 км/х.
Србија Данас/Курир