СТАВЉАЈУ НА ЦРНУ ЛИСТУИ 10.000 УКРАЈИНАЦА: Кијев обелоданио планове за будућност Крима након деокупације
Званичници у Кијеву су више пута апеловали на Кримљане да помогну у ратним напорима и припреме се за повратак украјинских снага.
Украјина ће имати флексибилан приступ у поступању са потенцијалним руским колаборационистима током планираног ослобађања Крима, рекла је Тамила Ташева, представница Украјине за окупирано полуострво, док званичници праве планове за реинтеграцију око два милиона људи који живе на територијама које је Москва присвојила 2014. године.
КИЈЕВ У ПАНИЦИ: Руси концентришу трупе у области стратешког града, већ их има више од 100.000, а задатак им је један
ВЕЛИКИ РУСКИ НАПАД НА ЈУГУ УКРАЈИНЕ: Дроновима и ракетама гађани Одеса и Николајев (ВИДЕО)
ИЗНАД КРИМА ОБОРЕНО 28 ДРОНОВА: Нови ноћни напад Украјинаца
Ташева, која је од априла 2022. године била стални представник украјинског председника, Володимира Зеленског, на Криму, рекла је за Newsweek da Кијев очекује да стави на црну листу око 10.000 Украјинаца који су сарађивали са руским окупационим властима, иако неће казнити оне које сматра "жртвама" окупације.
Верује се да су се стотине хиљада Руса преселиле на Крим откако су снаге руског председника, Владимира Путина, заузеле полуострво 2014. године. Процене су различите, али Ташева наводи да је број између 500.000 и 800.000 придошлица. Сви они Руси који су ушли илегално, рекла је она, биће подвргнути "присилном протеривању".
Она наводи да ће обим кампање зависити од тога како ће изгледати деокупација и како ће се Руси понашати.
- Претпостављам да ће напустити Крим пре него што украјинске оружане снаге дођу, тако да је у погледу привођења правди свих сарадника, оних који су прешли на страну 2014. године или касније, јасно да то очекују и највероватније ће покушати да побегну - казала је.
Кијев планира систематску процену оних који остају.
- За оне који су држављани Украјине, сматраћемо их таквима, без обзира да ли су добили руско држављанство од 2014. године, добровољно или под принудом. Не говоримо о депортацији, већ о "присилном протеривању" које ће се примењивати само на неукрајинске држављане који су илегално прешли у земљу од анексије. Неће бити масовних депортација, али ћемо се тим питањем позабавити на од случаја до случаја. Већ смо у комуникацији са разним ресорима и нашим грађанима на Криму, поручујући им да напусте полуострво, ако је могуће, уместо да сарађују са окупаторима. Али ако останете и учествујете у нелегалној окупацији и ратним злочинима које су починили Руси, бићете позвани на одговорност. Ово неће бити лак процес, због чега већ развијамо правни оквир за будуће поступке, укључујући лустрацију бивших функционера који су држављани Украјине који су сарађивали са окупаторском администрацијом. Биће им забрањено да обављају владине или званичне функције најмање неколико година - рекла је Ташева.
Званичници у Кијеву су више пута апеловали на Кримљане да помогну у ратним напорима и припреме се за повратак украјинских снага, чак и ако се та перспектива и даље чини далеком, пошто се последња украјинска контраофанзива полако одвија стотинама километара северно.
- Кључна ствар коју треба напоменути је да ће се грађани Украјине који су се нашли под окупацијом и нису сарађивали са Русима сматрати жртвама инвазије и ми ћемо учинити све да заштитимо њихова права. Можда постоје и олакшавајуће околности, многи од њих су били жртве руске пропаганде, застрашивања и претњи, руског правног система, па чак и руске културе и језика. Све ово треба узети у обзир. Што се тиче амнестије, о томе се заиста не може разговарати детаљно или озбиљно док траје "врућа фаза" рата. Наши људи се свакодневно убијају, наши градови се гранатирају, ово није ни време ни место да се разговара о будућој амнестији за извршиоце - истакла је.
Међутим, истиче Ташева, неки прекршаји неће бити толерисани.
- Постоји огроман захтев за правдом против оних који су водили или учествовали у прогону цивила, који су убијали и пљачкали наше градове, који су нападали мањине попут кримских Татара, и ми морамо да испунимо тај захтев. Не можете дати амнестију некоме ко је учествовао у злочинима против човечности, то је међународно прихваћен принцип. За такве злочине нема застарелости. Али такође разумемо да не можете казнити све, чак и ако су можда били присиљени да некакав начин сарадње са окупационим властима и снагама... То је питање степена укључености и они ће бити третирани - закључила је Ташева.