Исправка: Украјински националисти нису “заробили двадесетак возила ОЕБС-а”
Организација за европску безбедност и сигурност демантовала је наводе о “заробљавању двадесетак возила” ове организације у Краматорску!
Поједини портали, а међу њима и наш портал Србија Данас објавили су тврдњу да су “украјински националисти” наводно заробили возила мисије Организације за европску безбедност и сарадњу у Украјини. ОЕБС је ове наводе демантовао, што је и утврђено у анализи портала raskinkavanje.ba па су и информације у првобитној вести на нашем порталу добиле оцену ПРЕНОШЕЊЕ ЛАЖНИХ ВЕСТИ. У складу са наведеном анализом наслов и текст наше вести су кориговани.
Сходно чињеницама, тврдњу да су “украјински националисти заробили двадесетак возила ОЕБС-а”, иницијално објављену на порталу Спутник, оцењени су као лажна вест. Све друге објаве, међу којима је и вест са нашег портала Србија Данас, које преносе ове тврдње добиле су оцену преношење лажних вести.
Чињенице:
На званичном Twitter налогу ОЕБС-а наводи о “заробљавању возила” ове организације у Краматорску демантовани су у објави од 1.3.2022. године.
Такође, како украјински fact-checking портал СтопФаке наводи у чланку од 2.3.2022. године, представник/ца мисије ОЕБС-а у Краматорску је у коментару за њихов портал демантовао/ла наводе о “заробљавању” њихових возила.
Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а у Украјини објављује и дневне извештаје о сигурносној ситуацији у овој земљи. У извештају за 1. март 2022. године не наводи се да су њихова возила и/или посматрачи/ице “заробљени” у Краматорску.
Дакле, Организација за европску безбедност и сигурност демантовала је наводе о “заробљавању двадесетак возила” ове организације у Краматорску.
ИЗМЕЊЕНА ВЕСТ
Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а у Украјини објављује дневне извештаје о сигурносној ситуацији у овој земљи, те у свом извештају за 1. март 2022. године не наводи се да су њихова возила и/или посматрачи/ице “заробљени” у Краматорску. Такође, на званичном Twitter налогу ОЕБС-а наводи о “заробљавању возила” ове организације у Краматорску демантовани су у објави од 1.3.2022. године. Тако да је информација ДНР-а коју смо пренели без провере у првобитној вести нетачна.
Подсетимо, Русија је рано ујутру у четвртак 24. фебруара војно напала Украјину.
Сва дешавања од јуче из минута у минут можете прочитати кликом ОВДЕ.
Овим путем нашим читаоцима упућујемо извињење због преношења непроверених чињеница.