ШОК! Да ли је на помолу ПРЕОКРЕТ у рату? "Вашингтон пост" тврди да је Пригожин дао ПОНУДУ Украјини
Крајем јануара, док су се његове плаћеничке снаге бориле за Бахмут, шеф Вагнер групе Јевгениј Пригожин дао је Украјини понуду, открио је Вашингтон пост.
Пригожин је рекао да ће, ако украјински команданти повуку своје војнике из области око Бахмута, Кијеву дати информације о позицијама руских трупа, које би Украјина могла да искористи да их нападне.
ОЧАЈНИЧКИ ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ На све начине покушава да организује контраофанзиву, Француска обећала помоћ - ево и како
УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ О УЖАСИМА У БАХМУТУ: "Имамо ноћне море о руским тенковима, сваки метар града је под ватром!"
"УЛТРАСИ" НА ПРВОЈ ЛИНИЈИ ФРОНТА ПРОТИВ РУСКЕ ВОЈСКЕ! Поручују: "Украјина ће бити слободна!"
Пригожин је тај предлог пренео својим контактима у украјинској војно-обавештајној администрацији, са којима је одржавао тајну комуникацију током рата, према раније непријављеним документима америчке обавештајне службе који су процурили на платформу за групно ћаскање Дискорд.
Пригожин се јавно свађао са руским војним командантима, за које жестоко тврди да нису успели да опреми и снабде његове снаге, што је пружило виталну подршку ратним напорима Москве. Али он је такође савезник руског председника Владимира Путина, који би Пригожинову понуду да мења животе Вагнерових бораца за руске војнике могао сматрати издајом.
Документ који је процурио не појашњава које је положаје руских трупа Пригожин понудио да открије.
Два украјинска званичника потврдила су да је Пригожин имао неколико разговора са украјинском обавештајном службом, познатом као ГУР. Један званичник је рекао да је Пригожин више пута давао понуду у вези са Бахмутом, али да ју је Кијев одбио јер званичници нису веровали Пригожину и веровали да су његови предлози можда били неискрени.
Амерички званичник је такође упозорио да у Вашингтону постоје сличне сумње у вези са Пригожиновим намерама. Украјински и амерички званичници разговарали су под условом анонимности како би разговарали о осетљивим информацијама.
У интервјуу за The Васхингтон Пост овог месеца, украјински председник Володимир Зеленски је одбио да потврди своје контакте са Пригожином. „Ово је питање [војне] обавештајне службе“, рекао је он. Украјински лидер се такође успротивио јавном објављивању поверљивих информација и рекао да верује да је то цурење користило Русији.
Али не може се оспорити Пригожинова горка фрустрација тешким борбама код Бахмута. Пожалио се, јавно и приватно, да руско Министарство одбране није дало његовим борцима муницију и друге ресурсе који су им потребни за успех. Бахмут, у источној Украјини, видео је неке од најкрвавијих борби у рату.
Пригожин, који је обећао да ће преузети контролу над градом 9. маја, на време за прославу Дана победе у Русији, недавно је јавно запретио да ће повући своје снаге из борбе.
Пригожин жали због губитака?
Други документи који су процурили откривају да се званичници руског министарства одбране приватно питају како да одговоре на Пригожинове критике на рачун рада војске и његове захтеве за додатним ресурсима, за које су очигледно признали да нису нелегитимне жалбе. Документи такође откривају борбу за моћ између Пригожина и највиших званичника, укључујући руског министра одбране Сергеја Шојгуа.
У том напетом окружењу, Пригожин је одржавао тајни однос са украјинским обавештајним службама који је, поред телефонских позива, укључивао и личне састанке са службеницима ГУР-а у неодређеној земљи у Африци, наводи се у једном документу. Вагнерове снаге обезбеђује неколико влада на континенту.
Процурили амерички обавештајни подаци показују да Пригожин жали због великог броја битака које су његове снаге водиле и позива Украјину да јаче удари на руске трупе.
Према једном документу, Пригожин је рекао украјинском обавештајцу да руска војска има проблема са снабдевањем муницијом. Он је саветовао украјинске снаге да наставе са нападом на границу Крима, који је Русија незаконито анектирала, док је руски војни морал био низак. У извештају се такође наводе други обавештајни подаци који указују да је Пригожин био свестан пада морала међу Вагнеровим снагама и да су неки од његових бораца одбили наређење да се распореде у области Бахмута под јаком ватром из страха да ће претрпети још жртава.