СВЕ ВЕЋИ ПРИТИСАК НА ПУТИНА ЗБОГ НЕУСПЕХА У УКРАЈИНИ: У Кремљ стигло писмо у којем се одлучно захтева једна ствар
Руски председник Владимир Путин суочава се са све већим политичким притиском због посрнуле инвазије на Украјину, готово девет месеци након што је наредио "специјалну војну операцију".
Украјина је дочекала руске снаге одбрамбеним отпором јачим од очекиваног, потпомогнутим западном војном помоћи, успешно отупљујући војни учинак Путинових трупа.
"СПРЕМИТЕ СЕ ЗА НАЈГОРИ СЦЕНАРИО" Драматично упозорење Кличка Кијевљанима
"ЗАБАВНИ ПРЕМИЈЕР УВЕК ИМАО ЈЕДИНСТВЕН ОДНОС ПРЕМА ИСТИНИ" Берлин љутито одговорио на тврдње Бориса Џонсона
ВЕЛИКИ ДЕО КИЈЕВА БЕЗ СТРУЈЕ И ВОДЕ: Украјинска престоница залеђена након руских силовитих удара
У септембру је руски вођа најавио "делимичну мобилизацију" резервиста у настојању да попуни проређене редове. Мобилизација је доживљена као велика ескалација у неуспешном рату, а Кијев протеклих дана тврди да је Кремљ започео нову мобилизацију на анектираном Криму.
У овој последњој демонстрацији растућег незадовољства у Русији, регионални званичници Републике Карелије, северозападне регије Русије која граничи с Финском, послали су Путину писмо позивајући га да изда указ којом би се војсци забранио наставак мобилизације, због негативних учинака на руско друштво.
Емилија Салбунова, чланица законодавне скупштине Карелије, објавила је писмо које су потписали она и други регионални званичници, у Телеграм објави у уторак.
- Та чињеница утиче на психолошко стање друштва, извор је тескобе и растуће анксиозности у руским породицама и радним колективима, а многи људи имају и здравствених проблема. Та одредба мора бити подржана указом - навела је Салбунова у објави.
Она је у писму нагласила да изјаве и јавни иступи војних власти, које поручују да је мобилизација завршена, "нису нормативни акти и стога немају правну снагу".
Путинов портпарол Дмитриј Песков изјавио је у уторак за руску државну новинску агенцију РИА Новости да његова канцеларија у ово писмо још није имала увид.
Писмо је стигло након што је Украјина оптужила Русију да је започела "тајну мобилизацију" како би регрутовала још више руских држављана на Криму, регији коју је Москва анектирала 2014. године.
Иако у писму нема отвореног противљења рату или Путиновим циљевима у Украјини, оно илуструје континуирани политички притисак с којим се Путин суочава у светлу очекивања да преокрене ток инвазије у корист Русије.
Украјинске снаге су раније поновно заузеле Херсон, кључни град у истоименој регији која представља врата према Криму, задајући тако значајан ударац руским напорима.