"ЉУДИ СУ СВЕ ИЗГУБИЛИ, СВИ СУ САДА НЕКАКО ЧУДНИ" Потресна исповест Татјане из "украјинског Стаљинграда" (ВИДЕО)
Руске снаге су преузеле контролу над градом у мају након опсаде која је трајала скоро три месеца
Гранате су експлодирале у близини, али Татјана Бушланова (65) није ни трепнула док је говорила за Реутерс испред рушевина њеног дома у Маријупољу прошлог маја. Борбе у лучком граду су одавно завршене, али се пензионерка и даље бори да схвати величину онога што се догодило. Стратешка локација Маријупоља на Азовском мору учинила га је главном метом у руском рату са Украјином који је почео 24. фебруара прошле године.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/22/274552417_482880520168596_2215698383746840512_n.jpg?itok=6sCs2kOb)
"РАТ ЋЕ РАСКОМАДАТИ ЕВРОПУ" Суморне прогнозе америчке обавештајке: Сукоб се претвара у још један Авганистан
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/22/collage_maker-22-feb-2023-06.09-pm.jpg?itok=oPv6jyR8)
СТИГЛИ СУ! Украјинска обавештајна служба објавила фотографију, у најави нове невоље за Русе! (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/22/collage_maker-22-feb-2023-05.21-pm.jpg?itok=HHgBt74h)
НАСТАВЉА СЕ РАТ ПРИГОЖИНА И ШОЈГУА: Шеф Вагнера објавио стравичне фотографије: Толико мајки, жена и деце ће добити њихова тела
Руске снаге су преузеле контролу над градом у мају након опсаде која је трајала скоро три месеца. Тада је последњи украјински бранилац изашао из подземног тунела челичане Азовстаљ и предао се. До тада је највећи део Маријупоља лежао у рушевинама, а према речима Кијева, десетине хиљада људи је убијено у граду у којем је пре рата живело око 450.000 људи. Процењује се да је више од половине становништва побегло.
Татјана, која је и даље у Маријупољу, рекла је да су смрти и разарања у граду окаменили срца људи.
- Људи су све изгубили. Сви су сада некако чудни, љути. Више не виђам љубазност - рекла је Татјана у интервјуу у близини њеног старог дома, који је сада у рушевинама и где сада живи, уочи прве годишњице рата. Један од њених старих комшија убијен је када су рушевине пале на њега након експлозије, комшијиног сина је убила граната када је ишао на посао, а другом комшији је у експлозији разнета рука, присетила се Татјана.
Прошле године је Татјана, седећи на клупи у дворишту разрушеног стамбеног блока, окружена црним зидовима и срушеним терасама, кукала како она и њен супруг Николај (63) немају где да оду. Држали су се још два месеца, нерадо напуштајући свој дом у којем су провели 20 година иако није било струје, гаса или текуће воде. Њихов син Јевгениј и његова породица побегли су на Крим, црноморско полуострво које је Русија анектирала 2014. године.
- Нисмо желели да одемо, али смо морали да једемо. Изашли смо напоље, ствари су летеле око нас, било је престрашно изаћи напоље и скувати нешто - рекла је она. Они су били међу последњих 10 породица које су напустиле зграду.
- Људи су отишли где год су могли да стигну - рекла је она. Она и њен супруг сада живе у стану удаљеном око километар, који припада Андреју и Марини, а који су убијени у гранатирању док се руска војска борила са украјинском да преузме контролу над градом. Недељама након што су погинули, Андреј и Марина су лежали у гробовима испред зграде.
- Све док нису премештени и поново сахрањени у августу, лежали су у гробу у дворишту. То је за мене било језиво - рекла је она. Њихова мачка Алиса и даље живи у стану.
Чекају на мир
И даље трауматизовани оним што су преживели, Татјана је рекла да је живот у Маријупољу почео помало да се мења са градским властима које су поставиле руске снаге које граде неке нове стамбене блокове.
- Појавила се нека врста наде - рекла је Татјана, размишљајући о катаклизмичним променама које је видела у граду чије је име постало познато широм света као синоним за смрт и уништење. Руске власти су објавиле дугорочни план реконструкције града, где су увели рубљу и пребацили школе на стандардни руски наставни план и програм, као и наставу на руском језику.
Након што се се преселили у јулу, Татјана и Николај су покушали да боравак у привременом стању учине удобнијим, па су преместили оштећени намештај и поставили породичне фотографије које су успели да сачувају. Њихов стари стамбени блок је демолиран, али добијање компензације је дугачак процес. Пар се пријавио за законску исплату од 100.000 рубаља (1.350 долара).
- Рекли су да ћемо сазнати за 70 дана (ако добију помоћ), а ако не, вероватно ће нас ставити у ред за стан - рекла је Татјана. У међувремену живе од њене скромне плате као чистачице и две пензије од по 10.000 рубаља месечно. Татјана каже да је тешко преживети са овим примањима, с обзиром на то колико је храна постала скупа. Са Маријупољом, који се и даље налази под руском контролом и без краја рата на видику, Татјана је рекла да ће остати у граду који је деценијама њихов дом.
- Опростите, али где да проживимо последње године живота? Не, живећемо их овде - рекла је она. Татјана је рекла да чекају на мир и њихов сопствени стан.
- То је све што нам је сада потребно у животу - закључила је она. Битка за Мариупољ је упоређивана са Стаљинградском битком, која је била главна прекретница у Другом светском рату, и сматра се најкрвавијом битком у људској историји. Трајала је од 17. јула 1942. до 2. фебруара 1943. године.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.