ТОТАЛНО ЛУДИЛО Страх од рата упоређују са дечијим страховима - веровали или не: Ова украјинска тактика је УПАЛИЛА
Председник Володимир Зеленски најурио је све шефове регионалних канцеларија за регрутацију.
Украјина се мучи са задовољавањем потражње за војницима, пише BBC. Волонтери нису довољни. Земља стално мора да надомести десетине хиљада војника који су убијени или повређени. Још их је и више једноставно уморно. Већ се 18 месеци боре против Руса и плаћеничке војске Вагнер.
Има и оних који не желе да се боре. На хиљаде њих су напустили Украјину. Неки након што су подмитили разне званичнике, а неки након што су на креативне или мање креативне начине избегли војна лица задужења за регрутиовање нових снага. Иста су се та војна лица због тактика које примењују приликом процеса регрутације нашла на удару критика.
АМЕРИКАНЦИ ОТКРИЛИ: Ево где греши украјинска војска, ОВО су им два највећа ПРОМАШАЈА у рату са Русима
И ПОСЛЕ ПУТИН "ТЕРОРИСТА" Зеленски свом народу направио ПАКАО од живота, буквално их лове по улицама (ВИДЕО)
ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ Нема више куд, закукао: Цинизам и мито током рата су ИЗДАЈА
- Састав је застарио - рекао је BBC-u Украјинац који је од њега затражио да га у тексту идентификују као "Јегора". Ментално здравље његовог оца отишло је дођавола након што се као припадник војске Совјетског Савеза борио у Авганистану. Зато Јегор не жели у рат.
Пре почетка рата у Украјини, мушкарци који су били способни за војску, а нису хтели да служе војни рок, могли су ту обавезу да обаве у цивилној служби. Кад је након инвазије проглашено ванредно стање, војно способни мушкарци више нису могли да бирају.
Јегор сматра да би требало да им се омогући да бирају између војне и цивилне службе, чак сада.
- Свака је ситуација индивидуална. Чињеница да у уставу стоји да се мушкарци морају борити није у складу с данашњим вредностима - рекао је Јегор.
Након што је га је у Кијеву недавно зауставила полиција и оптужила за избегавање војне службе, послат је у центар за регрутацију. Пуштен је кући након што је војним званичницима објаснио да има проблема с леђима. Јегор се, међутим, боји да идућег пута његово објашњење можда "неће проћи". Службу не морају да одраде они лошег здравља, самохрани родитељи и његоватељи рањивих група грађана. Ако вас ухвате за активно избегавање службе, новчано ће вас казнити, а могли бисте да завршите и у затвору, можда чак и на три године.
- Свакоме би требало да се допусти да допринесе ратним операцијама ако се његова ситуација узме у обзир. Жао ми је људи који су на фронту, а ја немам пацифистичку алтернативу - рекао је Јегор.
Процес регрутације у Украјини нашао се на удару оптужби за корупцију. Председник Украјине Володимир Зеленски најурио је све шефове регионалних канцеларија за регрутацију након што су оптужени за застрашивање и примање мита. Породица једног званичника у центру за регрутацију у Одеси недавно је оптужена за куповање аутомобила и имовине на јужној обали Шпаније који су коштали више милиона америчких долара. Званичник је рекао да о томе не зна ништа. Украјински одбрамбени званичници рекли су BBC-u да су ти наводни прекршаји "срамотни и неприхватљиви".
Већина мушкараца млађих од 60 година због мобилизације не може да напусти земљу. Хиљаде их свеједно из ње покуша да побегне у оближњу Румунију. Они који су још увек у Украјини, а не желе да се боре, једни другима јављају када у њихове градове дођу војни званичници задужени за регрутацију. Групе на комуникацијској платформи Телеграм преко које се шаљу те поруке понекад броје и по 100 хиљада чланова. У тим групама званичници се називају "Маслинама" због боје њихових униформи. Људима које сретну обично уруче формуларе које морају да испуне и оду у центар за регрутацију. Међутим, објављени су и извештаји у којима стоји да су неке цивиле одмах одводили у центре, без да су им омогућили да пре тога оду кући.
Министарство одбране Украјине замолило је Украјинце да ажурирају своје податке у националној бази података те рекло да ће сваки новајлија добити прикладан задатак. Има и оних који тврде да званичници задужени за регрутацију цивилима приступају на груб начин и да их застрашују. Објављени су и извештаји у којима стоји да су неке новајлије након свега пар месеци војне обуке послати на прву линију фронта.
Украјинске власти сада желе да поврате изгубљено поверење.
Слоган најновије националне информативне кампање коју су покренуле гласи: "У реду је бојати се". BBC наводи да се ради о покушају да се дечји страхови повежу с онима које многи Украјинци осете кад размишљају о руској инвазији.
Украјинска војска у напуштеном летњем кампу у Кијеву цивиле учи како да се супротставе окупатору ако се нађу у потенцијално опасној ситуацији. Војни инструктори их уче да рукују оружјем и да се сакрију од експлозије гранате. Постоји нада да ће неки након те едукације пожелети да се придруже војсци. Како пише BBC, тактика је упалила. Двадесетдвогодишњи студент Антон пре није био спреман да иде у рат, али сада јесте, и то захваљујући споменутој едукацији.
- Морам да се припремим за одлазак - рекао је Антон.
Антон је BBC-u рекао да мисли да није добро то што неки Украјинци избегавају војну службу. Ипак, каже да разуме зашто неки не желе да се боре.
- Наравно, и ја се бојим. Сви се боје. Међутим, ако се ситуација погорша, нема шансе да ћу остати у Кијеву и седити скрштених руку - рекао је Антон.
Све вести из Украјине прочитајте ОВДЕ.