Зашто су у овом моменту САД дозволиле Украјини да користе америчке ракете? Трамп: "Бајден даје све од себе да изазове Трећи светски рат пре него што..."
Амерички званичници кажу да је председник Џозеф Бајден дао зелено свето Украјини за коришћење пројектила дугог домета које им је послао Вашингтон за нападе дубоко на руској територији.
Вашингтон је претходно одбијао да дозволи такве нападе америчким пројектилима АТАЦМС зато што се плашио да ће тиме доћи до ескалације рата.
Велики политички преокрет долази два месеца пре него што председник Џозеф Бајден предаје дужност Доналду Трампу, чија је победа на изборима пробудила бојазан за будућност америчке помоћи Кијеву.
Откуд промена става САД?
Украјина користи АТАЦМС за нападе на руске циљеве на окупираној украјинског територији већ више од годину дана.
Америчка муниција и механизација већ се користе унутар Русије - у пограничној Курској области, према локалним извештајима.
Али САД никад нису дозволиле Кијеву да користе АТАЦМС унутар Русије - све до сада.
Украјина је тврдила да је то што јој није дозвољено да користи такво оружје унутар Русије као да се од ње тражи да се бори са једном руком везаном иза леђа.
Промена политике наводно је уследила као реакција на недавни долазак севернокорејских трупа у подршци Русији у Курској области, где је Украјина окупирала руску територију од августа.
Скори долазак Доналда Тампа у Белу кућу пробудио је страхове за будућност америчке подршке Украјини, а Бајден је очигледно жељан да уради све што може да би помогао у ово мало времена које му је преостало на власти.
Појачавање украјинске војне позиције, гласи резон, могло би да пружи Украјини предност у било каквим предстојећим мировним преговорима.
Украјински председник Владимир Зеленски још није потврдио овај корак, али је у недељу изјавио: „Напади се не врше речима… Ракете ће говорити саме за себе.“
Шта је АТАЦМС ?
Војни тактички ракетни систем (АТАМЦС) су балистичке ракете земља-земља које могу да гађају циљеве на удаљености и до 300 километара, и због њиховог домета посебно су важни за Украјину.
Њих прави компанија из одбрамбене индустрије Локид Мартин, а испаљују се или са Вишецевног лансера ракета М270 (МЛРС) на гусеницама или са Артиљеријског ракетног система високе мобилности М142 (ХИМАРС) на точковима.
Свака ракета кошта око 1,5 милиона долара.
АТАЦМС (који се изговара „атак-емс“) раде на чврсто ракетно погонско гориво и следе балистичку путању у атмосферу пре него што се врате назад при великој брзини и под оштрим углом, због чега их је тешко пресрести.
Могу бити конфигурисани да носе две различите врсте бојевих глава.
Прва је грозд испуњен стотинама малих бомби прављених тако да униште лакше оклопне јединице над широм облашћу.
У њих могу да спадају паркиране ваздухопловне летелице, противваздушна одбрана и концентрација трупа.
Гроздови бојевих глава, иако корисни, ризикују да за собом оставе неексплодиране мале бомбе које представљају ризик дуго након што су борбе прекинуте.
Друга врста је једна једина бојева глава, високоексплозивна варијанта од 225 килограма прављена тако да уништи ојачане објекте и крупније грађевине.
АТАЦМС се употребљава деценијама.
Први пут су употребљени у Заливском рату 1991. године.
Америчка војска их замењује следећом генерацијом Ракета прецизног удара, бржег, ужег оружја које може да стигне на даљину и до 500 километара.
Какав ће утицај ракете имати на бојишту?
Украјина ће сада моћи да гађа циљеве унутар Русије, највероватније испрва око Курске области, где украјинске трупе држе под контролом више од 1.000 квадратних километара територије.
Украјински и амерички званичници очекују контраофанзиву руских и севернокорејских трупа ради повраћаја територије у Курску.
Украјина би могла да употреби АТАЦМС да се одбрани од напада, гађајући руске положаје у које спадају војне базе, инфраструктура и складишта муниције.
Залихе овог оружја вероватно неће бити довољне да преокрену ток рата.
Руска војна опрема, као што су ловци, већ су премештени на аеродромске писте дубље у Русију у ишчекивању једне овакве одлуке.
Постоје и питања око тога колико ће муниције бити послато, каже Евелин Фаркас, која је служила као помоћница заменика секретара одбране у Обаминој администрацији.
- Питање је, наравно, колико пројектила они имају. Чули смо да је Пентагон упозорио како нема много тих ракета које могу да пошаљу Украјини -
Фаркас је додала да АТАЦМС могу да имају „позитиван психолошки ефекат“ у Украјини ако се користе за ударе на циљеве као што су Керчки мост, који повезује Крим са копненом Русијом.
Дозвола САД такође ће имати додатни домино ефекат: потенцијално омогућивши Великој Британији и Француској да дају Украјини дозволу да користи ракете „сторм шедоу“ унутар Русије.
Сторм шедоу су франко-британске крстареће ракете дугог домета сличних способности као амерички АТАЦМС.
Да ли могу да доведу од ескалације сукоба?
Бајденова администрација је месецима одбијала да дозволи Украјини да гађа Русију ракетама дугог домета, из страха од ескалације сукоба.
Владимир Путин је упозорио да се не дозвољава да се западна оружја користе за гађање Русије, рекавши да би Москва то доживела као „директно учешће“ НАТО земаља у рату у Украјини.
- То би значајно променило саму суштину и природу сукобу - рекао је Путин у септембру.
-То би значило да се НАТО земље, САД и европске земље, боре против Русије -
Русија је постављала „црвене границе“ и раније.
Неке, у које је спадало слање модерних борбених тенкова и ловаца Украјини, у међувремену су пређене без покретања директног рата између Русије и НАТО.
Курт Волкер, бивши амерички амбасадор у НАТО, рекао је - Ограничавањем употребе америчког оружја Украјинцима, САД су неправедно наметале једнострана ограничења украјинској самоодбрани.“
Како ће реаговати Доналд Трамп?
Овај потез је донет само два месеца пре него што се Доналд Трамп враћа у Белу кућу.
Он је већ најавио да планира да по хитном поступку оконча рат у Украјини, без изношења детаља како то намерава да уради, и да би могао да поништи употребу ракета једном кад ступи на дужност.
Изабрани председник Трамп још се није изјаснио да ли ће наставити ову политику, али неки од његових најближих савезника већ су је критиковали.
Доналд Трамп Млађи, Трампов син, написао је на друштвеним мрежама - Чини се да војно-индустријски комплекс даје све од себе да изазове Трећи светски рат пре него што мој отац добије прилику да донесе мир и спаси животе -
Многи од Трампових високих званичника, међу њима изабрани потпредседник Џеј Ди Венс, тврде да САД не треба више да шаљу војну помоћ Украјини.
Али други у долазећој Трамповој администрацији имају другачији став.
Саветник за националну безбедност Мајкл Волц тврди да би САД могле да убрзају пошиљке оружја Украјини како би натерале Русију на преговоре.
Не зна се за шта ће се одлучити изабрани председник.
Али многи у Украјини страхују да ће он прекинути слање оружја, међу њима и АТАЦМС.
- Бринемо се. Надамо се да Трамп неће преиначити ту одлуку- рекао је за BBC Алексиј Гончаренко, украјински посланик.
Србија Данас/BBC на српском