УБИЦА ТЕНКОВА: Погледајте зашто је руски "алигатор" Ка-52 НОЋНА МОРА за украјинску контраофанзиву!
Непријатно изненађење за украјинску војску
Украјинска контраофанзива пропада због одличне тактике и најсавременијег наоружања којим располажу руске оружане снаге, написао је пензионисани пилот и војни аналитичар Вијаиндер Такур за "Јурејжн тајмс".
"МОРАМО ДОБИТИ УВЕРАВАЊА" Зеленски упутио поруку челницима НАТО
"КИЈЕВ ПРЕУЗЕО СТРАТЕШКУ ИНИЦИЈАТИВУ" Главнокомандујући украјинских снага захвалио Вашингтону на помоћи
"ПРИГОЖИН У БЕЛОРУСИЈИ НЕШТО ШТО ЗАБРИЊАВА" Да ли би шеф Вагнера могао да предводи нови руски напад на Кијев?
- Од самог почетка, украјинске трупе суочиле су се са неочекиваним и веома непријатним изненађењима, која су укључивала добро постављена минска поља, опрему за даљинско извиђање и употребу јуришног хеликоптера Ка-52 "алигатор" - написао је Такур.
Он је навео да су посебну улогу у свему одиграли хеликоптери Ка-52М, најновија варијанта "алигатора", који су даноноћно, и у свим временским условима, ефикасно уништавали украјинску оклопну технику. Олупине украјинских оклопних возила, које су преплавиле бојна поља, приморале су кијевске званичнике, који овакве информације обично крију, да се јавно пожале на смртоносност Ка-52.
Украјински званичници замерили су западним силама да их нису адекватно наоружале њихове снаге. Како је рекао, сада су вапаји Кијева да му Запад пошаље ловце Ф-16 постали још упорнији и агресивнији.
Украјински званичници сматрају да би Ф-16 могао да представља ефикасан одговор на доминацију руских снага у ваздуху. Неки званичници из Кијева тврде да су украјински пилоти већ започели обуку на Ф-16 у некој од држава ЕУ.
Зашто су Ка-52 толико ефикасни?
Изванредне карактеристике Ка-52М, најновије варијанте Ка-52, јесу његове могуђности да се интегрише са системом команде на бојном пољу, што олакшава дељење података са беспилотним летелицама, као и са другим хеликоптерима и авионима.
АЕСА радар, који поседује Ка-52М, може открити авион на удаљености од 15 километара, док се копнени циљеви величине тенка откривају на 12 километара. Радар располаже и са ГОЕС-451М - унапређеним оптоелектронским системом са дугим дометом за детекцију и идентификацију циљева.
Ка-52 носи неколико ракета ваздух-земља кратког, средњег и дугог домета за гађање оклопних и копнених циљева. Комбинација мрежних могућности и комуникације са великим опсегом омогућава Ка-52 да буде на оном месту где је најпотребнији.
У режиму видног поља (ЛОБЛ), пилот обележава циљ на дисплеју пре лансирања пројектила. Пројектил се потом аутономно устремљује ка мети, омогућавајући пилоту да промени смер одмах након лансирања.
У режиму ван визуелног домета (БВР), пилот лансира пројектил са познатим координатама циља, без визуелног контакта са метом. Пројектил континуирано емитује видео снимак током лета, погађајући циљ без икаквог даљег деловања пилота. Ракетни напад се може прекинути у било ком тренутку, када пројектил скреће са курса и самоуништава се.
Укратко, изванредне перформансе Ка-52 могу се приписати комбинацији сензора и ракета за напад великог домета. Узети заједно, они омогућавају Ка-52 да гађа украјинску оклопну технику без уласка у домет лакопреносивих ракетних лансера (МАНПАДС).
Чињеница да Ка-52 функционишу без страха да ће их оборити украјински ловци доприноси њиховој убојитости.
Руски системи противваздушне одбране (С-300, "бук-М3" и "панцир") спречавају украјинске ловце да нападају хеликоптере Ка-52 са средње висине, а руски ловци Су-35С и Су-30СМ спречавају приближавање нисколетећих МиГ-29 и Су-27 на бојишту.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.