УКРАЈИНА ЋЕ СВАКАКО УЋИ У НАТО? Огласио се председник Чешке и послао јасну поруку
Улазак Украјине у НАТО не би требало да зависи од тога да ли та земља у потпуности контролише целу своју територију, изјавио је данас председник Чешке Петр Павел.
- Сматрам да пуна обнова контроле над целом територијом није неопходан услов за чланство. Ако дође до разграничења, или формирања неке административне границе, онда ову административну границу можемо доживљавати као привремену и прихватити Украјину у НАТО у границама које ће она тада контролисати - рекао је Павел у интервјуу за Новинки и Право.
"Рат се не може наставити"
Он је подсетио да већ постоји преседан за такав корак у историји - а то је Немачка, будући да, како је навео, нису све западне земље прихватиле поделу Немачке, а иако је део земље окупирао Совјетски Савез, њен западни део је примљен у НАТО 1955. године.
- Због тога верујем да постоји и техничко и правно решење да се Украјини дозволи улазак у НАТО, а да НАТО не постане страна у сукобу са Руском Федерацијом - рекао је Павел, који је био председник Војног комитета НАТО од 2015. до 2018. године.
Он је навео да очекује да ће Украјина у наредним годинама моћи да преговара о миру са Русијом.
- То ће се десити када обе стране схвате да се рат не може наставити. Светске силе, Сједињене Америчке Државе, Кина и Европска унија, морају томе значајно допринети - истакао је Павел.
Операција у Курској области
Према његовом мишљењу, споразум може значити да Русија на дуже време заузима део своје територије, али да демократске државе света не признају такву промену граница.
- Ако буде мировних преговора, највероватније ћемо говорити о томе да Русија још дуго задржи контролу над окупираним територијама Украјине, а из угла демократских земаља које тврде да поштују међународно право и Повељу УН, поштоваћемо одлуке зараћених страна, али нећемо пристати на промену међународних граница на основу агресије - истакао је Павел.
Он је оценио да је операција Оружаних снага Украјине у Курској области усмерена на то да се Украјини да боља позиција за могуће мировне преговоре.