Украјина отвара нови фронт?! Гомилају се трупе на граници са Белорусијом, ово су три потенцијална сценарија
Украјинске власти послале су значајне снаге на границу са Белорусијом, укључујући 15.000 војника, припаднике Националне гарде, полиције и јединица територијалне одбране.
Ова концентрација трупа изазвала је пажњу и реакције белоруских власти, које ситуацију прате с великом пажњом и подижу ниво приправности својих снага на граници. Према речима Антон Бичковског, портпарола Државног граничног комитета Белорусије, ситуација на граници остаје под контролом, упркос великом присуству украјинских снага.
- Органи граничне службе извршавају задатке у побољшаној верзији своје службе, без губљења будности - изјавио је Бичковски. Такође је додао, да постоји тенденција ка нормализацији ситуације, али је нагласио потребу за сталном опрезношћу.
Према информацијама које је објавио Бичковски, присуство 15.000 украјинских војника дуж границе с Белорусијом укључује припаднике различитих јединица. Национална гарда и полиција су посебно истакнути, заједно са снагама територијалне одбране. Овај потез долази у тренутку када су односи између две земље изузетно затегнути, а украјинско руководство покушава да ојача своје позиције на северној граници.
Белоруски председник Александар Лукашенко недавно је говорио о опасностима које долазе из Украјине. Он је упозорио на присуство, како их назива, „наоружаних банди“ у близини границе које, према његовим речима, имају намеру да дестабилизују ситуацију у региону и покушају да остваре своје интересе на територији Белорусије.
Лукашенко је такође изнео амбициозне планове за унапређење одбрамбених капацитета своје земље. Током викенда најавио је постављање оружја велике разорне моћи, „Орешник“, у правцу Смоленска. Према његовим речима, ово оружје би могло бити упоредиво по снази с нуклеарним наоружањем, што показује озбиљност с којом Белорусија приступа овој ситуацији.
Повећање украјинских војних снага на северној граници није изолован инцидент, већ део ширег геополитичког контекста који укључује тензије између Русије и Запада, као и улогу Белорусије као блиског савезника Русије. Украјина, с друге стране, настоји да ојача своју одбрану на свим странама, посебно с обзиром на подршку НАТО савеза и Запада у њеним напорима да се супротстави руском утицају.
Постављање 15.000 војника на граници може се посматрати као симболичан гест одлучности украјинске владе да покаже спремност на одбрану своје територије. Ипак, овај потез додатно компликује већ напету ситуацију у региону, јер Белорусија реагује са повећаном војном мобилизацијом и најавом нових одбрамбених мера.
С обзиром на тренутну ситуацију, могу се предвидети неколико сценарија развоја догађаја. Први укључује одржавање тренутног статуса quo, где обе стране настављају с присуством својих снага уз повремене дипломатске тензије.
Други сценариј би могао укључивати ескалацију конфликта, што би имало озбиљне последице не само за Украјину и Белорусију, већ и за шири регион.
Трећи, мање вероватан, сценариј укључује повлачење трупа с обе стране и покретање дипломатских преговора како би се смањила тензија на граници. Ипак, с обзиром на тренутну политичку климу и изјаве лидера обе земље, овакво решење делује мало вероватно у блиској будућности.
Повећано присуство украјинских војних снага на граници с Белорусијом представља озбиљан изазов за стабилност у региону. Иако белоруске власти тврде да је ситуација под контролом, јасно је да су тензије на високом нивоу. Наставак милитаризације границе и изјаве лидера обе земље сугеришу да ће предстојећи период бити кључан за даљи развој ситуације.
Србија Danas/Webtribune