УКРАЈИНА ЖЕСТОКО КРВАРИ, РУСИ НЕ МЕЊАЈУ ТАКТИКУ: Главну улогу игра моћна АРТИЉЕРИЈА, Украјинци надјачани (ФОТО/ВИДЕО)
Руски рат у Украјини постаје све тежи и крвавији, при чему свака страна исцрпљује другу до крајњих граница. И Кијев и Москва тврде да су недавно постигли успехе на бојном пољу. Али они су претрпели и неуспехе.
Када се све узме у обзир, Русија је и даље доминантна сила и има значајну војну моћ - иако јој она није донела брзе победе како је планирано. Би-Би-Си је направио детаљан поглед ствари које би могле да нагну баланс у корист било које од страна.
"СЕВЕРОДОЊЕЦК ЈЕ ОСЛОБОЂЕН" Хитно се огласио Рамзан Кадиров
НА ПОМОЛУ КОНАЧНИ ПАД ЛУГАНСКА: Руси крећу на Славјанск и Краматорск, ускоро почиње нова фаза рата (МАПА)
"ХАРПУНИ" СТИГЛИ У УКРАЈИНУ ДА БРАНЕ ОБАЛУ ОДЕСЕ: Запад шаље још МОЋНОГ оружја за борбу против руске војске (ВИДЕО)
На северу, украјинска контраофанзива је успешно потиснула руске снаге из града Харкова. На југу, Русија је очистила последње џепове отпора у лучком граду Маријупољу. Обе акције су биле скупа у смислу војних и цивилних жртава, али се ни једна ни друга неће показати одлучујућим.
Оно што се догодило у Маријупољу и Харкову представља плиму и осеку овог сукоба. Тај образац смене добитака и губитака сада се понавља на истоку земље, пише Би-Би-Си.
Русија остварује мали, али стабилан напредак у Донбасу, тренутном жаришту њене офанзиве. Али је такође претрпела неуспехе, попут уништења десетина руских оклопних возила која покушавају да пређу реку Северски Доњец.
На истоку, стране размењују тешке ударце артиљеријом. Бен Бари, бивши бригадир британске војске, који је сада у Међународном институту за стратешке студије, каже да ће тако бити и у бици на Донбасу.
Он предвиђа да ће артиљерија бити главни узрок жртава на обе стране у наредним недељама и месецима. Западни званичници су истакли значајне руске губитке, али су били мање вољни да дају процене украјинских жртава.
Украјина сада добија тешко наоружање које испоручује Запад, укључујући америчке хаубице М777. Такође су јој послати контра-артиљеријски радарски системи који помажу у проналажењу и гађању руских артиљеријских линија. Али Украјина је и даље надјачана и, ако се то не промени, тас на ваги би могао да претегне на страну Русије.
Русија користи своју артиљерију и ракетне бацаче да веже украјинске снаге које су укопане дуж добро припремљених одбрамбених линија. Русија врши притисак из два главна правца – од Изјума на северу и са запада око града Севередоњецка. Направили су одређени напредак у оба смера.
Аналитичар каже да се чини да Русија "покушава да искрвари Украјину" приморавајући је да концентрише своје снаге на кључним тачкама, које потом могу да буду гађане руском артиљеријом. Војни аналитичари верују да је Украјина због тога вероватно претрпела значајне жртве.
Међутим, Украјина ће и даље моћи да користи урбана подручја у Донбасу да успори напредовање Русије. Борбе у градовима, као што се показало током овог рата, иду у прилог браниоцу.
Као и у Маријупољу, Русија ће вероватно покушати да смањи отпор са сада већ познатим обрасцем употребе масовних артиљеријских удара све док не остане мало тога за одбрану. Украјински председник Володимир Зеленски је већ рекао да је источни регион Донбас "потпуно уништен“ и описао живот тамо као "пакао“. Биће још горе, пише Би-Би-Си.
Међутим, војни експерти и даље верују да Русији недостаје број војника који јој је потребан за значајан напредак на истоку. Мало је вероватно да ће прераспоређивање постојећих снага у Харкову и Маријупољу направити разлику.
Џек Вотлинг, из Краљевског института за уједињене службе, каже да Русији још увек недостаје људства, а посебно пешадије. Русија је покушала да реконструише и комбинује неке од својих десеткованих јединица, названих "Франкенштајнове снаге“.
Кохезија јединица и морал уморних и исцрпљених трупа ће вероватно бити још лошији. Недавна процена обавештајних служби британског министарства одбране закључила је да су руски команданти суочени са притиском да брзо постигну резултате и као резултат тога вероватно ће прерасподелити снаге без адекватне припреме.
Министарство је саопштило да то ризикује "даљи пад". Већ се тврди да је Русија изгубила око трећине својих почетних снага за инвазију. Процена укључује погинуле и рањене трупе, као и уништену или оштећену опрему.
Вотлинг каже да Русија покушава да реши ове недостатке, између осталог, мобилизацијом резервиста старијих од 40 година и нуђењем краткорочних уговора за попуњавање својих редова. Али обука и обнова војске захтевају време.
Русија се такође показала рањивом на украјинске нападе на линије снабдевања. Али капацитет Украјине да то уради ће вероватно бити ограничен ако највећи део њених снага остане везан на одбрамбеним позицијама.
Нико не мисли да ће се овај рат брзо завршити. Он још није у потпуном застоју, јер Русија и даље напредује, мада веома споро. Али, мало је вероватно да ће исход овог рата зависити само од војне моћи.
Вотлинг каже да Русија такође користи економске и политичке полуге како би нанела што више штете Украјини. Иако је руска економија погођена западним санкцијама, украјинска ће вероватно трпети још више.
Очекује се да ће се БДП Русије смањити за 12% током следеће године, али би украјински БДП могао пасти за 50%. Руска блокада Црног мора такође наноси значајну штету.
Вотлинг каже да би се наставак економске, као и војне подршке Запада могао показати пресудном. Постоји шанса да ће интересовање јавности за рат опадати што дуже он траје – баш као што је било после 2014. године када је Русија анектирала Крим, а сепаратисти које подржава Русија први пут заузели делове Донбаса.
Западне владе сада такође морају да брину о сопственим домаћим изазовима, укључујући растућу инфлацију, цене гаса и нафте и кризу животног стандарда.
Када се зима приближи, војскама ће бити теже да се боре. Такође би могло bitti теже за свет да преброди економску олују.