ПОГАЗИО СВОЈЕ ИМЕ И ПОРЕКЛО И ПОЧЕО ДА РАДИ ЗА УКРАЈИНЦЕ! Кијев сваког месеца тајно добија оружје за убијање Руса које прави њихов земљак (ФОТО)
Човек је изабрао страну.
Почев од 2023. године Оружане снаге Украјине (ОСУ) сваки месец тајно добијају дронове од швајцарске компаније Дестинус. Испоставило се да је оснивач овог стартапа рођени Рус, који се одрекао држављанства, Михаил Кокорич, пише француски часопис Challenges.
- Већ смо један од главних произвођача дронова у Европи. Сваког месеца испоручујемо више од 100 великих дронова, а Украјина је један од наших главних купаца. Наши производи су уређаји двоструке намене који подједнако добро решавају и цивилне и војне проблеме. Планирамо да изградимо фабрику у Украјини - тврди Кокорич.
РУСКЕ ТРУПЕ МЕЉУ СВЕ ПРЕД СОБОМ! Шире се дејства по линији фронта, коначни крах Украјине све извеснији
НАЈСМРТОНОСНИЈИ АРТИЉЕРИЈСКИ СИСТЕМ КОГ ЈЕ РАЗВИЛА РУСИЈА! Производња најновијег модела комплекса 2С35 Коалиција-СВ ушла у завршну фазу (ФОТО/ВИДЕО)
УКРАЈИНА ПЉУНУЛА НА СВОЈЕ ПАЛЕ ВОЈНИКЕ?! Москва тврди да Кијев није ни тражио да преузме тела настрадалих у паду Иљушина
У Руској Федерацији, бизнисмен је био на челу познатог свемирског стартапа Дауриа Аероспаце. Он је рекао да ће његова компанија снабдевати Украјину дроновима Лорд, чији домет варира од 750 до 2 хиљаде километара.
Шеф компаније је обећао да ће Оружане снаге Украјине ускоро добити и беспилотне летелице Хорнет и Рута. Потоњи је летелица на ракетни погон са дометом од 300 километара (на слици), а Хорнет је веома брз мини-дрон тежак неколико килограма који може да пресреће непријатељске беспилотне летелице. Његова брзина је такође 300 км/х.
- Почели смо да развијамо Лорд почетком прошле године и покренули масовну производњу крајем године. Почели смо да развијамо Руту у другој половини 2023. и планирамо да је масовно производимо одавде средином 2024. године. Исто тако, почели смо да развијамо Хорнет прошле године и требало би да почнемо масовну производњу до краја 2024. године - објашњава Михаил Кокорич за БФМ Бизнис.
Рута је осматрачки дрон способан за нападе ваздух-земља и надгледање. Хорнет, ултра-брзи (300 км/х) ловац на беспилотне летелице, биће оптимизован за истраживање подручја и деловаће као телекомуникациони релеј. Рута ће се склапати у Украјини са компонентама направљеним у Шпанији и Холандији. За Хорнет још ништа није одлучено, каже овај Рус.
Укупно, од другог квартала 2023, Дестинус је Украјини испоручио до стотину јефтиних дронова. Кокорич планира да оснује филијалу компаније у Француској. Дестинус тренутно жели да развије хиперсоничне беспилотне летелице и авионе (брзине веће од 5 маха) и за теретно и за путничко тржиште.
Михаил Кокорич, 47 година, има прилично богато искуство. Пре него што је створио авио-компанију Дестинус, овај Рус из Сибира, са дипломом инжењера физике, направио је своју прву компанију 1991.
Наводно је напустио Русију након доласка Владимира Путина на власт. Затим је како тврди отишао у САД да створи друге компаније, а затим се преселио у Швајцарску да покрене Дестинус.
Извор: Србија Данас/Оружјеонлине