ОВО БИ ОКОНЧАЛО РАТ! Испливали УСЛОВИ ПРЕГОВОРА у Истанбулу, Путин хтео да задржи САМО КРИМ?
Кремљ је саопштио да нацрт мировног споразума из марта-априла 2022. више није актуелан.
Амерички Волстрит џурнал објавио је услове мировног споразума између Украјине и Русије из априла 2022. године, шест недеља након почетка рата, који су скоро усаглашени, али никада нису потписани.
РУСИ У ЈУРИШУ: Преузели контролу у ова три места! Украјинци претрпели озбиљне губитке (МАПА)
"ОВО ЈЕ АЛАРМАНТНО, ОНИ СЕ ШИРЕ" Американци у ПАНИЦИ због напредовања руске војске, износе ОЗБИЉНЕ тврдње: НАТО ће морати да се бори против Русије!
БРИТАНСКИ ВОЈНИЦИ ВЕЋ РАТУЈУ У УКРАЈИНИ?! Шолц се стравично излајао, изношењем тајних обавештајних података ЗАГОРЧАО ЖИВОТ ЛОНДОНУ
Током мировних преговора у Истанбулу две стране су наводно усагласиле неколико најважнијих тачака споразума док би се председници Владимир Путин и Володимир Зеленски на директним преговорима договорили о свим осталим детаљима.
Волстрит џурнал наводи да су се Москва и Кијев договорили о следећим стварима:
- Украјина може да постане чланица ЕУ, али не може да уђе у војне савезе као што је НАТО.
- Од свих окупираних територија само би Крим остао под безусловном руском контролом. Будућност ДНР И ЛНР требало је да буде одређена током личних преговора Путина и Зеленског који никада нису одржани.
Волстрит џурнал не помиње директно територије које је Руска Федерација заузела након 24. фебруара 2022. године, међутим, неколико званичника који су учествовали у преговорима, подсећа украјински портал Страна, изјавило је раније да је Москва пристала да повуче руске трупе из њих.
- Страно оружје и трупе се не могу слати у Украјину.
- Украјинска војска је морала да се смањи на одређену величину. Русија је желела не више од 85.000 војника, 342 тенка и 519 артиљеријских оруђа. Домет ракете је ограничен на 40 км. Украјина је тражила 250.000 војника, 800 тенкова и 1.900 артиљеријских оруђа.
Тадашњи саветник Зеленског, Олексиј Арестович, раније је изјавио да је и то питање требало да буде договорено на личном састанку Зеленског и Путина.
- Руски језик треба користити равноправно са украјинским у службеној сфери. Украјина се није сложила по том питању.
- Руси нису желели да МКС истражује ратне злочине у Украјини. Украјина се није сложила по том питању.
- Украјина није пристала на укидање свих међусобних санкција.
Безбедност Украјине по том уговору би морале да гарантују стране државе односно САД, Велика Британија, Кина, Француска и Русија. Те земље би имале одговорност да бране Украјину ако би уговор био прекршен. Гаранти би имали обавезу да "раскину међународне уговоре и споразуме" који су "некомпатибилни са трајном неутралношћу" Украјине - укључујући било каква обећања билатералне војне помоћи.
Међународне безбедносне гаранције не би важиле за Крим и Севастопољ.
Русија је такође хтела да дода Белорусију као гаранта док је Украјина хтела да дода Турску.
Москва је предложила да се у случају напада на Украјину све државе гаранти договоре о одговору, али је Кијев био против тога јер би такав услов значио да је мало вероватан јединствен одговор ако Русија сама постане агресор.
Украјина је желела да се њен ваздушни простор затвори у случају напада што би од држава гаранта захтевало да уведу зону забране летова и обезбеде оружје. Руска Федерација није пристала на такав потез.
- Документ изгледа да је углавном заснован на споразуму из 1990. године којим је створена уједињена Немачка - коментарише Волстрит џурнал.
Преговори су настављени до јуна 2022 . године - укључујући и преко Зума.
Волстрит џурнал јасно ставља до знања да су преговори окончани на иницијативу Украјине.
- На крају никакав договор није могао бити договорен. Размере руских ратних злочина у Украјини су постале јасне, војни успех Украјине се побољшао, а Запад је обезбедио оружје за подршку Кијеву - наводи лист.
Касније је Кремљ саопштио да нацрт мировног споразума из марта-априла 2022. више није актуелан.
- Услови су се променили - рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков и додао да је мировне преговоре "зауставила Украјина по команди Лондона".
Страна подсећа и да је једна од чланова укајинске делегације Дејвид Арахамија изјавио да Украјина није пристала да потпише споразум о окончању рата 2022. године због инсистирања бившег британског премијера Бориса Џонсона.
(Србија Данас/Курир)