ВЕШТО СЕ ИЗМИГОЉИО: Олаф Шолц избегао одговор на најважније питање новинара
Како каже, сада није тренутак за то
Немачки канцелар Олаф Шолц у интервјуу издању "Зидојче цајтунг" избегао је директан одговор на питање о могућој посети Москви 2023. године.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/12/17/287308731_558870692569578_757242232783096489_n.jpg?itok=QvPRMn7z)
"НЕ СМЕМО ДА ПОТЦЕЊУЈЕМО РУСИЈУ" Генерални секретар НАТО обелоданио планове Москве, огласио се и шеф ЦИА
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/03/dron_foto_profimedia.jpg?itok=MXNTWloU)
РУСКА ВОЈСКА ТВРДИ: Пораз Украјинаца код Купјанска, настављена офанзива код Доњецка! Велики број мртвих
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/29/collage_maker-29-oct-2022-12.42-pm_0.jpg?itok=q9HFwe4X)
РУСКИ ПЛАЋЕНИЦИ ЗАВАДИЛИ ДВЕ ЗЕМЉЕ: Једна од њих понудила свој рудник у замену за услуге "Вагнера"
Међутим, према његовим речима, "у дугорочној перспективи", након завршетка рата у Украјини, сарадња са руским властима поново би могла постати могућа. Како је рекао, сада није тренутак за то.
Поред тога, Шолц сматра да је, без обзира на озбиљне несугласице, важно не допустити да се "преговарачка нит" са Русијом прекине.
- Ако не будемо разговарали, завршетак украјинске кризе биће још мање известан - истакао је канцелар.
Говорећи о пружању безбедносних гаранција Украјини у случају мирног решавања кризе, Шолц је нагласио да "како би конкретно гаранције могле да изгледају остаје тешко питање, на које се одговор мора добити током конкретних преговора".
Раније је портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио да Украјина не жели да преговара о решавању ситуације и да ће се циљеви Руске Федерације остварити наставком "специјалне војне операције".
Са друге стране, председник Украјине Владимир Зеленски током видео-обраћања на самиту Г20 у новембру истакао је да Кијев неће пристати на потписивање нових Минских споразума.
По његовим речима, Кијев има свој "план за постизање мира" који се састоји од 10 тачака. Међу њима су осигуравање нуклеарне, прехрамбене и енергетске безбедности, размена заробљеника по формули "сви за све", обнављање територијалног интегритета Украјине, повлачење руских снага, прекид борбених дејстава.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.