ДА ДЕЦА НЕ ЖИВЕ НА УЛИЦАМА БЕОГРАДА! МАЛИ: Решен је проблем прихватилишта за децу
Мали је прецизирао да према тренутним подацима на улицама Београда има око 1.700 деце, која живе или раде на улици, што је за све велика обавеза, те због тога протокол ступа на снагу одмах.
Протокол о поступању органа, установа и организација у ситуацијама рада са децом укљученом у живот и рад на улици у Београду усвојен је на данашњој седници Савета за права детета, а како је том приликом истакао градоначелник Синиша Мали, 26 година после ратификовања Конвенције УН о правима детета, први пут је донет овако конкретан документ.
Он ће значити заједнички рад и борбу да деца не буду на улици и да их нико не злоупотребљава, те да им се с друге стране омогући да живе срећно детињство и остварују своја права.
– Документ подразумава координацију рада свих релевантних институција, с циљем да се ради превенција и да деца проводе време у школи и вртићима. Ако се чак и примете на улици, протоколом је предвиђена помоћ грађанима да знају коме да се обрате, али и процедура како надлежни треба да поступају како би се деца склонила са улице. Ово је за нас приоритет и односи се на сву угрожену децу – рекао је Мали и додао да предстоје едукације за све укључене у процес, а биће направљен и водич за грађане.
Мали је прецизирао да према тренутним подацима на улицама Београда има око 1.700 деце, која живе или раде на улици, што је за све велика обавеза, те због тога протокол ступа на снагу одмах.
Градоначелник је подсетио и да је решен проблем прихватилишта за децу са улице, који датира још од 1998. године, те да је завршен идејни пројекат и да предстоји главни пројекат. На пролеће следеће године требало би да започну и радови.
Такође је указао и на пројект „Првих хиљаду дана”, који је већ актуелан и захваљујући којем се родитељима, посредством едукација и тренинга, помаже како да поступају с децом. Директор организације „Саве the children” за северозападни Балкан Ахмед Пјано прецизирао је да ће се протокол примењивати на сву децу, без обзира на то да ли им родитељи имају пребивалиште у Београду или су држављани Србије, страни држављани или без држављанства.
Он је изразио уверење да ће протокол бити значајан помак и пример другим локалним заједницама у Србији, али и региону.
Пјано је захвалио на ефикасности у изради веома квалитетног документа, којим се први пут приступило свеобухватном решавању питања заштите ове рањиве групе. У протоколу су јасно интегрисани основни принципи Конвенције о правима детета, а односе се на заштиту, права на живот, опстанак и развој, недискриминацију, партиципацију и најбољи интерес детета.
Професорка Одељења за социјални рад и социјалну политику Факултета политичких наука Невенка Жегарац, која је руководила групом за израду протокола, навела је да су данас изоловани примери да деца живе на улици, те да је много актуелнији проблем рад и злоупотреба рада деце. Важно је имати диференцирани одговор на то јер малој деци не сме да буде дозвољен рад, док старији могу да партиципирају у томе, наравно у безбедном окружењу, казала је Невенка Жегарац.