ЈКП "Јавно осветљење" у служби својих грађана: Директор Цинцар-Попоски уживо у програму објаснио детаље рада овог предузећа
Директор ЈКП "Јавно осветљење" Београд, Александар Цинцар-Попоски, био је гост емисије "150 минута" на ТВ Прва.
Тема разговора биле су неке од активности које ЈКП "Јавно осветљење" Београд реализује, а које су од изузетног значаја за унапређење квалитета живота грађана бивших приградских општина.
- У складу са променом Статута града Београда, почев од јануара 2020. године, ЈКП "Јавно осветљење" Београд је надлежно за обезбеђење јавног осветљење у свих седамнаест градских општина, и некадашњих седам приградских и десет централних градских. Програмом пословања Предузећа, утврђен је програм по коме се врши замена технолошки превазиђених, еколошки неприхватљивих, енергетски неефикасних и дотрајалих светиљки које су биле на територији бивших приградских општина. Општине су раније планирале на један можда неадекватан, неуклопив начин, можда нису имале довољно средстава да приступе решавању тог проблема - изјавио је Цинцар-Попоски.
На питање где смо сада са овим активностима, директор ЈКП "Јавно осветљење" Београд каже:
- Током ове године, на територији седам бивших приградских општина извршена је замена 6731 светиљке, неколико деценија старих. Ефекти су вишеструки, пре свега у потрошњи. На свим локацијама је примењена најмодернија ЛЕД технологија, која доводи до решавања еколошких проблема, светлосног загађења, о њему се мање прича, али је и то важна тема у оквиру поглавља које смо дотакли у преговорима са ЕУ. Редуковано је загревање, нема емисије штетних гасова као ни живе која се третира као опасан отпад. Занимљив је податак да ће само ових 6730 светиљки које су замењене довести до уштеде 2 800 000 kWh. Следеће године планирамо да заменимо између 13 и 14 хиљада светиљки, што ће довести до додатних уштеда. Аутоматски, то ће довести до огромних уштеда за град Београд, који ће та средства моћи да усмери у нека друга улагања. У овом тренутку енергетске кризе, која се дешава у Европи, овај пројекат је огроман допринос буџету и Града и Државе.
О приоритетима се не говори, јер приоритети не постоје, свих седам општина имају приоритет, ниједна неће бити запостављена.
- Планирано је да се и 2023.г замене преостале светиљке, и да након тога на територији града Београда немамо више ни енергетски неефикасне ни еколошки неприхватљиве светиљке - закључио је Цинцар-Попоски.