Њена бронза сија као злато: Упознајте Ању Дожић - математичарку која ће покорити планету (ВИДЕО/ФОТО)
Ања Дожић је малац генијалац који има свега 16 година и иде у други разред Математичке гимназије
Малци генијалци, средњошколци, свега 16 година, а надарени од малена. Малци генијалци чије вијуге раде брже од било каквог програма, чије вијуге решавају најтеже задатке и најтежа питања, малци генијалци који уживају у чарима детињства као и сви њихови вршњаци, али се својом интелигенцијом, знањем и вештинама издвајају од многих који су чак и старији од њих - да, причамо о ученицима Математичке гимназије у Београду.
Причамо о надареној деци из специјалног одељења за математику, физику и рачунарство који нижу успехе попут бисера и немају намеру да стану на досадашњим и више него похвалним и завидним резултатима.
"Зрењанин - град на Бегеју" Ова река носи са собом приче о седам векова живота Зрењанинаца (ФОТО)
"УРАМЉЕНЕ УСПОМЕНЕ" КОЈЕ ЋЕ СЕ ПАМТИТИ: Јано Чех - колекционар који оригинале наиве чува од заборава (ФОТО/ВИДЕО)
Чудотворна водица о којој је и велики Николај Велимировић писао: Усред шуме крије се верско благо - МАНАСТИР БАВАНИШТЕ (ВИДЕО/ФОТО)
Ученицима средњих школа у Србији претходна школска година била је веома тешка и обележена онлајн наставом услед актуелне епидемије коронавируса у нашој земљи. Ипак, упркос тим отежавајућим околносима, српски ђаци су освојили шест медаља на међународним такмичењима из информатике.
Ученице су се такмичиле на Првој европској информатичкој Олимпијада за девојке (ЕГОИ), а ученица Математичке гимназије Ања Милошевић освојила је сребрну медаљу, док су њене школске другарице Јована Лазић и Ања Дожић освојиле бронзано одличје.
Ученици су се такмичили на 33. Међународној информатичкој Олимпијади (ИОИ), а учествовало је 351 такмичар из 88 земаља. Наш тим је радио такмичење из Мајкрософтовог развојног центра у Србији, где су претходно организоване и припреме. Интересантно је напоменути да су аутори чак два задатка дата на овој олимпијади из Србије које су креирали чланови комисије за средњошколска такмичења Павле Мартиновић и Тадија Шебез.
Међутим, у овом тексту посебну похвалу добија успех Ање Дожић чија бронзана медаља на овом такмичењу сија као да је од злата.
Ања Дожић је малац генијалац који има свега 16 година и иде у други разред Математичке гимназије. На самом почетку разговора, Ања каже да је бавити се математиком, физиком и рачунарством веома захтевно и да понекад имају доста контролних задатака који су на веома високом и захтевном нивоу, али да је то све оно што је првенствено њихов лични избор и оно што су сами, ови млади генијалци бирали. Ања открива и да су управо ти тешки задаци нешто што они воле, па су на крају сви срећни, задовољни и свима им је јако драго што су ту где јесу.
Ова млада талентована девојчица за математику овај предмет заволела је још у првом разреду, а у Математичку гимназију уписала се већ у седмом разреду основне школе.
- У седмом разреду сам се уписала у Математичку гимназију и некако је после све ишло својим током даље. Такмичења, награде, уписивање у менторско одељење и све остало што следи, све још увек иде својим током, и спремање за такмичења, и вежбање, па ћемо видети где ће се то даље завршити. Један од највећих успеха до сада би био трећа награда на Европској информатичкој олимпијади за девојчице које је први пут одржано 2021. у јуну. Такмичење је било онлајн због инфекције изазване корона вирусом, домаћин је била Швајцарска, а наш тим је узео једну сребрну и две бронзане медаље што је велики успех - говори Ања Дожић кроз осмех и истиче да ужива у програмирању и математици за које верује да ће јој то бити будуће занимање.
Као и сви њени вршњаци, мада доста вежба и ради на себи и својим вештинама, Ања слободно време испуњава спортом, шетњом и дружењем са пријатељима. Исто је и када се ради и вежба, припрема за такмичења, Ања увек зна да може да рачуна на своје другаре око било какве помоћи, али и квалитетног дружења после наставних активности.
- Када год нешто треба, да се неки задатак уради, да се око тога помогне, увек је ту неко. Неки од нас боље знају математику, неки информатику, неко програмирање па је такав случај и са мном. Лично, када нешто не знам, знам да је увек ту неко кога могу да питам за помоћ. Исто тако је и са дружењем, дружимо се и мимо школе. Није као што већина људи мисли, да у Математичкој гимназији људи немају живот после школе, имају и јако је леп. Није као што већина људи мисли. Када кажем некоме да идем у Математичку гимназију, углавном одмах следи питање да ли имам времена за излажење и дружење, какво ми је друштво и слично. Заиста имам добро друштво и јако ми је лепо - говори Ања о свом слободном времену и активностима након наставе кроз широки осмех.
Да је подршка кључна, потврђује и сама Ања која објашњава да је подршка породице и ментора можда и најважнија.
- Имам подршку са свих страна, на крају крајева, то је јако битан део како би се успело, јер ако особа нема подршку, све ствари се чине много тежим него што заправо јесу. Проблем подршке код нас заиста не постоји, професорка је увек спремна да помогне и подржава нас у свему. Ту су и породица и пријатељи и то доста значи, заиста - говори Ања, девојчица на коју је поносна не само Математичка гимназија, већ и Београд и читава Србија.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.