Београд ће имати пет фабрика за прераду отпадних вода: Најављене нове инфрастурктурне инвестиције у престоници
Горан Весић најавио нове инфраструктурне пројекте у Београду
У Обреновцу ће се градити фабрика за прераду отпадних вода и скоро 98 километара секундарне мреже, а у Лазаревцу два постројења за прераду отпадних вода и око 80 километара секундарне мреже, изјавио је данас заменик градоначелника Београда Горан Весић.
ТЕШКА НОЋ ЗА БЕОГРАДСКУ ХИТНУ ПОМОЋ: У четири саобраћајне несреће теже повређено четворо људи
БЕОГРАДСКА ПОРОДИЛИШТА ОБАРАЈУ РЕКОРДЕ: Ако се овако настави родиће се дупло више беба од годишњег просека
"ЗАЧУЛО СЕ ЗАПОМАГАЊЕ" Жена из Обреновца породила се на аутобуској станици - на свет донела здраву девојчицу
Он је то рекао новинарима у Палати Србија где је присуствовао потписивању анекса уговора за почетак пројекта "Чиста Србија" у првих 16 локација широм Србије где ће се градити канализациона инфраструктура, међу којима су и београдске општине Обреновац и Лазаревац.
Весић је рекао да је Београд локална самоуправа у којој трећина суграђана нема канализацију. "Нажалост, и оне две трећине града где имамо канализацију, сва та канализација одлази у Саву и Дунав. Имамо скоро 100 директних излива у канализацију што значи да сваке године у Саву и Дунав сипамо запремину фекалија која је једнака запремини 60.000 олимпијских базена", рекао је Весић. Зато је, каже, било веома важно да се крене са изградњом фабрика за прераду отпадних вода и секундарне канализације. Навео је да Београд има пет независних канализационих система и да је на крају сваког предвиђена по једна фабрика за прераду отпадних вода.
- Највећа фабрика биће у Великом селу, која ће покривати око милион људи и чијом ћемо изградњом укинути 80 одсто свих излива у Саву и Дунав - рекао је Весић.
Подсетио је да се тај пројекат ради у сарадњи са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и да је вредност пројекта 271 милион евра у првој фази, док ће друга фаза коштати измеду 400 и 600 милиона евра.
Навео је да ће се у Обреновцу градити фабрика за прераду отпадних вода, што је друга фабрика од поменутих пет, као и скоро 98 километара секундарне мреже што, додао је, значи да ће канализацијом бити покривен комплетан Обреновац.
Када је у питању Лазаревац, навео је да ће се градити два постројења за прераду отпадних вода којима ће бити покривено око 60.000 становника, као и око 80 километара секундарне мреже. "У наредном периоду нас чека да потпишемо још пет уговора из овог пројекта Министарства за канализацију у Сопоту, Калуђерици, Остружници, Међуречју и Младеновцу", рекао је Весић.
Између осталог, навео је да ће се трећа фабрика за прераду отпадних вода градити у Остружници. "Када се све то заврши остаје нам градња још две такве фабрике, од којих ће једна бити у Батајници, чије смо пројектовање завршили. Покушавамо то да решимо са Европском унијом, али у сваком случају то је велика фабрика којом ћемо покрити комплетну Батајницу, Плаве Хоризонте, Алтину, део Земуна и комплетан Сурчин", навео је Весић. Додао да ће се фабрика за прераду отпадних вода градити и у Гроцкој, која треба да покрије део Гроцке и део Звездаре.
- На тај начин ће комплетна територија Београда бити покривена како постројењима, тако и канализацијом. Ово је историјски искорак. На канализацији не може да се узме много гласова и зато пре нас ово нико није радио додао је Весић.