БЕОГРАД ЋЕ УПРАВЉАТИ ОТПАДОМ КАО ЕВРОПСКИ ГРАДОВИ: Ново постројење за производњу струје и топлотне енергије
Радове на будућем постројењу за прераду комуналног отпада у Винчи, које је једно од највреднијих и највећих градилишта у Београду, јуче су обишли заменик градоначелника Горан Весић и председница Владе Србије Ана Брнабић.
У овај пројекат уложиће се 370 милиона евра и изводи се у складу са свим европским стандардима, а након завршетка радова, који се очекују до краја године, квалитет живота у престоници биће унапређен.
НЕСРЕЋА НА НОВОМ БЕОГРАДУ: Језив призор на раскрсници код Сава Центра, ЗГУЖВАН аутомобил (ФОТО)
ПОЧЕЛА НАЈЕЗДА СМРДИБУБА: Становници Београда се боре са овим непријатним инсектима који им улазе у станове
КРВАВИ УТОРАК У БЕОГРАДУ: Мушкарац пререзао вене, девојка зарила нож у врат, дека пронађен у локви крви
"Дивље" депоније постаће прошлост, а ново постројење служиће и за производњу струје и топлотне енергије у престоници.
Заменик градоначелника захвалио се Влади Србије на подршци, као и партнерима из Јапана и Француске које су подржали овај пројекат. Он је истакао да грађани Београда до краја године могу очекивати нову депонију на којој ће се обрађивати и грађевински отпад.
- До краја године имаћемо нову депонију, након тога, следи затварање старе и коначно више нећемо имати еколошку бомбу у центру Београда, а управљаћемо отпадом као и други европски градови. Биће решен и проблем пожара на старој депонији - рекао је Весић.
Ђубре се "прикупља" већ 46 година
Отпад се у Винчи одлаже већ 46 година, свакодневно по 1.500 тона. Током скоро пет деценија висина ђубрета у Винчи достигла је 80 метара. Осим што је једна од највећих неуређених депонија у Европи, у реке Саву и Дунав годишње се испусти огромна запремина фекалних вода.
Председница Владе нагласила је да се посао одвија по плану и поред кризе проузроковане вирусом корона. Она је истакла да се значај огледа и у томе што овај пројекат симболично најављује да ће се у будућности посветити много више пажње заштити животне средине.
- Ово је посебно важан и значајан пројекат за целу земљу јер њиме решавамо вишедеценијски проблем чврстог отпада у Београду - изјавила је Ана Брнабић. И у програму "Србија 2025" смо одвојили додатних милијарду евра само за пројекте у области заштите животне средине. Ово је највећи пројекат јавно-приватног партнерства тренутно у Србији - навела је Ана Брнабић.
Директор компаније "Бео чиста енргија" Филип Тиел истакао је да на градилишту ради више од 300 радника, и да ће број запослених бити већи за још 200 њих током наредних месеци. Како је рекао, прва постројења за прераду биће завршена до краја ове године.
ЈЕДНА ОД НАЈЈАЧИХ ОЛУЈА СТИЖЕ У БЕОГРАД: Ветар рушио столице са тераса, делови града БЕЗ СТРУЈЕ
Обилазак радова на обнови ЗЕМУНСКЕ ГИМНАЗИЈЕ градоначелника града Београда професора др Зорана Радојичића (ФОТО)
Основна школа у Бусијама ђацима отвара врата 1. септембра (ФОТО)
КОМПЛЕТНА ОБНОВА ЗЕМУНСКЕ ГИМНАЗИЈЕ: Радови су опсежни, а реконструкција кошта око 350 милиона динара (ФОТО)
БЕОГРАЂАНИ ВЕЋ НЕДЕЉАМА ОСЕЋАЈУ ДА ИХ НЕШТО ГРИЦКА: Ако нисте знали шта је, у питању је ова мала буба