БЕОГРАД ДАНАС: Где се преплићу историја и савремени дух града - Трг републике
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
У срцу Београда, тамо где историја и савремени дух града испреплићу своје путеве, стоји Трг Републике, монументално место које сведочи о прошлости, али истовремено пружа неодољив осећај пулсирајућег градског живота. Његова централна локација, између биоскопа "Јадран", Народног позоришта и Централног клуба Војске Србије, чини га есенцијом Београда, местом где се окупљају становници и посетиоци.
Нераскидива спона са завичајем и непролазна уметност једног од највећих Зајечараца у историји - Зоран Радмиловић и његов родни Зајечар
Чувар историје и духа времена ког више нема - Завичајни музеј у Сокобањи
ШАБАЧКИ ВАШАР: Мала Госпоијина, луна парк, бувља пијаца, печење, музика и гарантовано добар провод
Овај простор није само трг - то је ризница прича које сежу уназад у прошлост. Његова данашња конфигурација обликовала се током векова. На месту где је некада стајала Стамбол-капија, коју су Аустријанци изградили у 18. веку, сада се пружа отворени простор препун историјског значаја. Ова капија је била пут за Цариград (Истанбул) и носила је име по овом путу. Но, за народ је остала упамћена по суровим егзекуцијама које су Турци вршили испред ње, на шта нас подсећа и споменик посвећен овим догађајима.
Трг Републике је место које се непрестано мењало како би се уклопило у ритам града. Кроз деценије, зграде су никле и падале, а трг је попримао нове облике. Народно позориште, монументална зграда која је стајала више од три деценије као једина велика структура на тргу, постала је симбол културе и уметности. Изградња споменика Кнезу Михаилу 1882. године представљала је прекретницу у урбаном обликовању трга.
Симболично, иза леђа кнеза Михаила уздиже се велелепно здање Народног музеја, које чува непроцењива блага из српске и светске историје.
У 20. веку, Трг Републике добио је нове грађевине попут палате “Реунионе", дома биоскопа "Јадран", и Дома штампе, које данас чувају успомене на филмске пројекције и новинарске конференције. Овај трг је и место које одражава живахни градски дух, са својим кафеима и ресторанима где се сусрећу људи са свих страна света.
Данас, Трг Републике није само централно градско окупљалиште - то је срце Београда, пуно сећања, културе, забаве и виталности. Кроз све промене, овај трг остаје темељ градске приче, место где се сусрећу прошлост и будућност, чинећи га незаобилазном дестинацијом за све оне који желе да осете пулс Београда.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.