Београд има своју историју и традицију, али савремено доба захтева и промене
Београд данас изгледа много лепше
Градоначелник Београда Синиша Мали рекао је у интервјуу за часопис „Реминдер” да Београд данас изгледа лепше него пре неколико година, као и да српска престоница има своју историју, културу и традицију које је чине оним што јесте, али да савремено доба захтева и промене, које су свакодневне.
Прочитајте и:
- Београд данас изгледа много лепше него што је изгледао пре четири године, и на то сам поносан. Спустили смо град на реке и уредили његове обале, покренули смо пројекат „Београд на води”, а посебно сам поносан и на нове фасаде, улице и тргове. Београд више није сив, већ бео и можете да осетите позитивну енергију на градским улицама - рекао је Мали.
Он је додао да је најважније да туристи открију Београд као атрактивну дестинацију, јер када једном дођу, они се одушеве градом и шире добар глас о граду у свету.
- Доста нам је помогло и то што су познати светски медији као што су The New York Тимес, париски дневник Ле Монде, BBC, стављали Београд на листу најатрактивнијих дестинација. Даље, представљали смо град на разним сајмовима туризма у свету, а у Шангају на Светском сајму туризма смо чак добили награду за најпопуларнију дестинацију. Наравно, да би све то било могуће, морате да развијате град, да га чините атрактивним, да га уређујете, користите његове потенцијале и да правите атрактиван садржај за туристе - истакао је градоначелник.
Он је казао и да је у Београду у последње четири године број хотела повећан са 67 на 97, што је огроман успех.
- Хилтон је напокон стигао у наш град, Ст. Регис ће прве брендиране апартмане имати управо у Београду на води, а посебно ми је драго што и домаћи инвеститори граде хотеле, тако да се на доњем Дорћолу, после деценије чекања, сада гради хотел Мона. Мислим да имамо много могућности за развој конгресног туризма и зато је важно да нађемо приватног партнера који ће да уложи новац у „Сава центар”, који је наш велики потенцијал. Такође, недавно је потписан уговор о концесији за Аеродром „Никола Тесла”, што нам је било веома важно јер ће његова даља модернизација утицати на повећање броја туриста. Захваљујући развоју националне авио-компаније „Ер Србија”, Београд је постао „хуб” овог дела Европе, а учвршћивању те позиције ће свакако допринети и даљи развој аеродрома. Све то значи да Београд, осим што постаје атрактивна туристичка дестинација, може да постане и пожељна пословна дестинција - рекао је градоначелник Београда.
Он је истакао да су највећи потенцијал Београда обале Саве и Дунава, које нису довољно уређене и искоришћене.
- Управо зато и радимо на пројекту „Београд на води”, који је оживео обале и спустио Београд на његове реке. Осим тога, градићемо и гондолу која ће повезати Калемегдан и парк Ушће и на тај начин спојити две обале. Такође, градићемо пет понтона за пристан малих бродова, а идеја је да ове докове, осим туристичких пловила, користе и грађани као стајалишта за путничке бродове у оквиру линија јавног превоза. Београд је једна од најзначајнијих лука европског наутичког туризма и због тога је планирана изградња још једног великог пристаништа за крузере у Земуну - истакао је Мали.
Он је додао и да је Београд последњих година заиста постао културна престоница овог дела Европе.
- После десет година отворили смо Музеј савремене уметности, ускоро отварамо и Народни музеј, а ове године покрећемо и неке веома важне пројекте који ће допринети културној понуди у граду. То су Градска галерија коју ћемо градити на Косанчићевом венцу, затим ће Београд по први пут добити и Музеј града који ће се налазити у Ресавској улици. Када је реч о манифестацијама, Београд је познат по „Фесту”, који из године у годину обара рекорде, затим ту су и БЕМУС, БИТЕФ, БЕЛЕФ, Џез фестивал… Трудимо се да свака манифестација буде квалитетна и да привуче велики број посетилаца - закључио је Синиша Мали.