БЕОГРАД ОБЕЛЕЖАВА ДАН ОСЛОБОЂЕЊА 79. годишњица од када су Београђани слободни људи
Према различитим историјским изворима, у борбама за Београд погинуло је нешто мање од 3.000 бораца НОВЈ и око 1.000 црвеноармејаца, док је око 14.500 војника рањено.
Београд ће данас обележити 79. годишњицу ослобођења у Другом светском рату, у знак сећања на 20. октобар 1944. године, када су завршене вишедневне борбе у којима је погинуло више хиљада припадника Народно-ослободилачке војске Југославије (НОВЈ), совјетске Црвене армије и цивила.
ДРАМА У ДОМУ ЗДРАВЉА СУРЧИН Густ дим испунио просторије, хитно ЕВАКУИСАНИ пацијенти
БЕОГРАД КАО ПРАВА ЕВРОПСКА МЕТРОПОЛА Шапић: Најмодерније инфо-табле ускоро на 1.000 стајалишта у престоници (ФОТО)
Према различитим историјским изворима, у борбама за Београд погинуло је нешто мање од 3.000 бораца НОВЈ и око 1.000 црвеноармејаца, док је око 14.500 војника рањено.
Немачке снаге имале су око 15.000 погинулих, међу којима обојица командујућих генерала, и око 9.000 заробљених.
Завршни део прве фазе ослобођења Београда догодио се 14. октобра када је Прва пролетерска дивизија, уз помоћ совјетских тенкова, освојила Бањички вис и наставила напредовање у правцу Аутокоманде и Славије.
У исто време немачке снаге на Чукарици су изоловане и опкољене, што је створило простор за напредовање ка Железничкој станици и Савском мосту.
До 15. октобра већи део Београда, изузев дела од Скупштине и Теразија ка Сави, био је ослобођен, али се тада догодио најдраматичнији део битке када се немачка борбена група "Штетнер" укључила у борбу снажним нападом из правца Смедерева.
У ноћи између 19. и 20. октобра заузета је и зграда "Албанија", да би се у зору наредног дана преостале немачке снаге из Београда евакуисале на леву обалу Саве.