БЕОГРАД ПОКРЕЋЕ БЕСПЛАТНЕ ШКОЛЕ СПОРТОВА: Заменик градоначелника изнео детаље програма којим ће бити обухваћено 62.000 деце
Горан Весић истакао да спорт мора да буде доступан сваком детету због чега ће, додаје, деца два пута недељно имати прилику да похађају бесплатне школе спорта
Град Београд је заједно са Министарством омладине и спорта у 12 општина покренуо бесплатне школе спортова за ђаке од првог до четвртог разреда, а тренутно је највише пријава за плес и борилачке вештине, рекао је данас заменик градоначелника Горан Весић.
БУС ПЛУС ЈЕ ОТИШАО У ИСТОРИЈУ, АЛИ ШТА ЋЕ БИТИ СА ЈОШ ВАЖЕЋИМ КАРТИЦАМА: Београђани остали у недоумици, али ће после овога одахнути
(ФОТО) ДА СЕ НИКАД НЕ ПОНОВИ: Силеџија тукао радницу у теретани - ударао је песницама јер му је добацила шта не сме да ради?
"ЕКО ПАТРОЛА НА ГАРДОШУ" Наставља се акција кошења зелених површина у Земуну (ФОТО)
Он је навео да су деца у том узрасту "најугроженија" по питању спорта јер са учитељицама и учитељима најмање раде на физичком васпитању.
- Желимо тој деци да омогућимо бесплатне школе спорта, а тим програмом биће обухваћено 62.000 малишана - рекао је Весић гостујући на Пинку, наводи се у саопштењу Градске управе.
Појаснио је да ће деца моћи да се пријављују за школе спорта у кошарци, фудбалу, атлетици, одбојци, рукомету, плесу, борилачким вештинама и гимнастици.
- Деца ће се пријављивати у школама, а ми смо обезбедили новац за наставнике који ће добијати 1.500 динара по часу. Часове ће држати студенти и професори ДИФ-а, који су уједно и направили програме. Термини су често између две школске смене како наставници не би имали додатни долазак у школу. На тај начин смо, примера ради, породици са двоје деце уштедели сигурно између 30 и 50 евра на месечном нивоу - рекао је Весић.
Намера је, каже, да свако дете има прилику да се бави спортом и да не зависи од тога да ли родитељи имају новац.
Истакао је да спорт мора да буде доступан сваком детету због чега ће, додаје, деца два пута недељно имати прилику да похађају бесплатне школе спорта.
- Да ли ће неко дете после тога наставити да тренира у неком клубу и колико ће развити свој таленат, потпуно је друго питање. Од јануара ће овај програм бити доступан и у преосталих пет општина - рекао је Весић.
Говорећи о тренутној ситуацији са пандемијом вируса корона, Весић је рекао да не би унапред говорио о евентуалном погоршању епидемиолошке ситуације.
- Чињеница је да је током последњих неколико дана повећан број људи који се вакцинишу, вероватно пре свега јер су људи чули да постоји могућност да се заразе новим сојевима Ковида -19. Ипак, све то је далеко од онога што очекујемо и мислим да можемо много боље - рекао је Весић.
Додао је да је у Београду имунизовано скоро 53 одсто пунолетних грађана, док је ревакцинисано преко 51 одсто.
- Недостаје нам око десетак хиљада вакцинисаних да достигнемо зацртану бројку од 750.000 вакцинисаних Београђанки и Београђана. Чињеница је, са друге стране, да бисмо могли да имамо већи број младих који се вакцинишу, па ће у том правцу ићи и наше наредне кампање - рекао је Весић.
Навео је да је Град Београд предложио Влади Србије неколико идеја шта би могло да се уради и да ће се видети шта ће од тога бити усвојено.
- Потребна нам је додатна кампања и стимулација младих за вакцинацију. Ми смо земља која се налази на прагу колективног имунитета и потребно нам је још између 10 и 15 одсто вакцинисаних грађана како бисмо били потпуно заштићени од нових сојева и како бисмо се вратили нормалном животу - рекао је Весић.
Подсетио је да је Град расписао тендер за избор партнера који ће вршити наплату карата у јавном превозу и да је посао добила турска компанија "Кенкарт", наводећи да је "Београдска картица" нова картица и "бус плус" картица више не постоји.
Појаснио је да "Београдске картица" има два "новчаника" - једним се плаћа превоз, а други омогућава остваривање попуста у различитим институцијама.
- Грађани који имају редовно плаћен јавни превоз могу да одлазе на пет градских базена по цени од само динар. То је заиста веома велика погодност, а то ћемо радити и са позориштима, музејима и другим институцијама. На тај начин ћемо стимулисати плаћање јавног превоза - рекао је и додао да се "Београдска картица" може набавити на свим продајним местима, као што је био случај и са "бус плус" картицама.
Поводом информација да је турска компанија "Кенкарт" ангажовала приватно лиценцирано обезбеђење које ће асистирати контролорима, Весић је рекао да је јуче упутио писмо тој компанији која је најавила ангажовање лиценцираног приватног обезбеђења.
- Нагласио сам да обезбеђење у возилима јавног превоза може да буде ангажовано само за заштиту контролора. Обезбеђење не може да легитимише грађане или да врши контролу карата. Контролу карата врше контролори, а легитимисање може да обавља само Комунална милиција или друга службена лица - истакао је Весић.
Према његовим речима, Град Београд годишње субвенционише јавни превоз са 240 милиона евра, док од наплате карата инкасира око 65 милиона.
- То значи да директно из буџета дотирамо 175 милиона евра. Нигде у свету јавни превоз није профитабилан, али је реално да дотација износи око 80 милиона евра, што је европски ниво. Све наведено значи да из буџета сваке године дајемо 95 милиона више него што је потребно, а све због тога што неки људи не плаћају карте. Износ од 95 милиона евра би сваке године могао да обезбеди куповину 285 нових аутобуса или изградњу 46 вртића или школа - закључио је Весић, додаје се у саопштењу.