БЕОГРАД ПРЕД НОВИМ МЕРАМА? Не смемо поново да дозволимо пуне болнице и сценарио који смо већ имали у марту
Заменик гарадоначелника Горан Весић изјавио је данас да је у борби против вуруса корона кључна лична одговорност сваког појединца.
Заменик гарадоначелника Горан Весић изјавио је данас да је у борби против вуруса корона кључна лична одговорност сваког појединца, истакавши да није могућа контрола свих возила јавног превоза или угоститељских објеката у Београду.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/09/sponzorstvo-akademije-rebraca-1200x628_2.jpg?itok=ZP3PCNOb)
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/24/109022303_2673663496207663_4102183254761378650_n.jpg?itok=GMRzd4fm)
ЖАРИШТЕ КОРОНЕ: Београд предњачи са бројем заражених, са престоницом остали градови не могу да се пореде
- У овом тренутку на улицама престонице има 1.641 возило јавног превоза. Немогуће је исконтролисати свако, као што је немогуће да се исконтролише близу 3.000 угоститељских објеката. Уколико ми сами не поштујемо мере, нема те контроле која може да нас натера - указао је Весић.
Он је истакао да се Европа тренутно налази усред новог таласа вируса корона, те да се Београд и Србија засад добро држе.
- Да би тако остало, морамо да се придржавамо свих прописаних мера. Не смемо поново да дозволимо пуне болнице и сценарио који смо већ имали у марту или јулу ове године. Сами морамо да се освестимо да неношењем маски угрожавамо како свој тако и животе других људи, као и да својим понашањем не смемо да угрожавамо јавно здравље. Свако од нас познаје неког ко је оболео од вируса корона или је имао тешку клиничку слику, нажалост и оне који су преминули од ове пошасти. Зато је потребно само мало дисциплине, односно да се носе маске и држи дистанца, јер се ширење ове заразе данас само на такав начин може спречити - подсетио је Весић.
Он је поновио да неће бити нових мера у Београду.
- Нема карантина или ранијег затварања кафића и ресторана. После 23 сата се органузују већа окупљања попут журки и концерата, на којима је већ доказано да је повећан ризик од преношења вируса. Из истог разлога је Град Брисел затворио све барове и кафиће у наредних 30 дана, док у ресторане не може да се уђе без маски. Такође и у Франкуфурту се од 22 сата затворају сви угоститељски објекти, док у Берлину ништа осим апотека и бензинских пумпи не може да ради после 23 сата. Лондон затвора све после 22 сата и казна за кршење тих мера је 1.000 фунти - указао је Весић.
Он је подсетио да је вакцинација против сезонског грипа веома важна у овој ситуацији, јер се на тај начин смањује притисак на здравствени систем.
- У Старом двору смо организовали добровољну вакцинацију против сезонског грипа. Од 53 запослена, вакцинисало се нас 42, од којих је први пут вакцинисано њих 36. То значи да су људи ипак разумели озбиљност ситуације - указао је заменик градоначелника.