Београђани, НЕ КУПАЈТЕ се овде: Ове плаже имају много вирова, можете се УДАВИТИ!
Избегавајте ове плаже
Ускоро креће сезона купања, а познато је да људи у Београду, а и широм Србије, спас од великих врућина проналазе на локалним купалиштима.
Сви сте чули за Баба Вишњину улицу, али да ли знате ко је она била?
26. јуна ниједан Београђанин НЕЋЕ отићи на посао, а разлог ће остатку Србије натерати сузе на очи
Бојан Масал, командир Речне полиције, упозорава на опасност дивљих плажа, открива како да се спасите из вира и наводи које тачке су најкритичније за купање.
– Необележена купалишта, односно дивље плаже, могу бити веома опасне за безбедност лица имајући у виду да наведене плаже нису уређене, немају обезбеђену спасилачку службу, немају обезбеђену медицинску службу, нема табли са информацијама и купалишним зонама.
– Имајући у виду да се на рекама Сава и Дунав врши експлоатација речног дна, што касније доводи до појаве вирова и наглих промена дубина што представља изразито велику опасност за све купаче – каже Бојан Масал.
Креће брчкање на базенима: Ево како ће радити СЦ "11. април"
Открива која купалишта су најкритичнија у Београду. То су, како каже, дивље плаже, које немају спасилачку екипу.
– То су неуређена купалишта, дивље плаже којих у Београду има неколико, а најпознатије су Бела стена, Наутичко село у Бољевцима, шљункара, Грочанска ада, Велико ратно острво, Ада међица - прича Бојан Масал.
Дакле, избегавајте да се купате на овим локацијама, јер је опасност много већа.
– Не можемо унапред дефинисати најчешће узроке смрти људи у водама, јер узроци могу бити разноврсни и повезани са здравственим стањем потенцијалних купача. Неки од узрока који могу довести до угрожавања сигурности на рекама су: непливачи, непознавање терена и прилика на рекама. Имајући у виду да река на површини може бити веома мирна, док се већ неколико центиметара испод површине могу појавити вирови и струје које су опасне по безбедност лица – открива командир.
Током прошле године спасено је 19 особа из реке, а током ове 5.
– Имајући у виду велику територију за коју су надлежни полицијски службеници ПИ за безбедност на рекама, своје послове и задатке на рекама обављамо кроз патролну делатност, 24 сата дневно, 365 дана у години, од којих је једна интервентна патрола искључиво задужена за зону београдских мостова у случају евентуалних покушаја суицида скоком са истих.
Београђани, чувајте се: На овом месту полиција казни сваког пешака који се не креће по правилима
– У току 2016. године полицијки службеници спасили су 19 лица који су покушали да изврше суицид, док је у току 2017. године спашено укупно 5 лица. Остале патроле полицијских службеника свакодневно, по неколико пута у току једне смене превентивно обилазе, посебно у летњим данима, места која грађани најчешће користе за купање на рекама.
- Том приликом полицијски службеници сходно стратегији полиције у заједници упозоравају све грађане, објашњавајући им потенцијалне опасности које могу да им се десе на необезбеђеним купалиштима – открива Масал.
Ево и најпознатијих “дивљих плажа” у околини Београда:
– “Говеђи брод”, острвце са пешчаном плажом налази се на два километра узводно од кафане “Радецки”на Земунском кеју према Црвенки
– “Спрудови”, пешчана плажа на Дунаву код Борче
– “Шљункара”, на Дунаву код Борче. На обали се налази велики број олупина, одавде се извлачи песак и зато је велики број рупа, чак и у близини саме обале, а тек пре месец дана постављено је упозорење о забрани купања.
– Блок 45, Нови Београд, шљунковита плажа;
– Насеље 13. мај у Батајници;
– “Беларице”, на Дунаву код истоименог викенд насеља код Батајнице