БЕОГРАДСКИ ПАРК НЕКАДА ЈЕ БИО ГРОБЉЕ: Овде су сахрањене познате личности, а неки посмртни остаци се тамо и данас налазе
Посмртни остаци многих угледних Срба оног времена пренети су на нову локацију у Рузвелтовој улици.
Наша престоница има велики број интересантних делова којима се одушевљавају како Београђани и грађани Србије, тако и сви они који дођу из иностранства.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/06/pjimage_-_2021-12-06t143131.587.jpg?itok=UIJ-heJY)
ОН ЈЕ ЈЕДИНИ БИО ПРОТИВ ПОВЛАЧЕЊА СРПСКЕ ВОЈСКЕ ПРЕКО АЛБАНИЈЕ: Имао је два потпуно другачија предлога (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/06/pjimage_5.jpg?itok=9a1EONs3)
ЗНАТЕ ЛИ КО ЈЕ БИО ПОСЛЕДЊИ ВЛАДАР ДИНАСТИЈЕ НЕМАЊИЋ? Он је остао у сенци славних рођака
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/219544/tito_profimedia-0209901941.jpg?itok=TNMvo8k9)
НИЈЕ ИМАО НИ ДИНАР: Како је и зашто новинар платио Титу ручак?
Поред разних шеталишта, ресторана, видиковаца и знаменитости, оно где свако воли да проводи своје време јесу паркови којих има много у Београду, али свакако један од најлепших и најпознатијих јесте Ташмајдански парк.
Назив је настао из две турске речи – таш /камен/ и мајдан /место где се камен вади. Налази се између улица Таковске, Илије Гарашанина, Београдске и Булевара краља Александра.
Оно што је веома интересантно јесте да је све док није отворено Ново гробље у Рузвелтовој улици, простор Ташмајдана био градско гробље где су се сахрањивали православци, а међу њима и елита ондашње Србије.
Многима не знају да су ту били сахрањени Ђура Јакшић и Јосиф Панчић (у посебном ковчегу направљеном од Панчићеве оморике).
Протестанти су сахрањивани на делу гробља који је ближи згради РТС-а, док је област око ресторана Шанса била одвојена за сахрањивање војника, утопљеника и самоубица.
Посмртни остаци многих угледних Срба оног времена пренети су на нову локацију у Рузвелтовој улици и ово гробље крајем 19. века није више постојало. Међутим, многи посмртни остаци остали су испод садашњег парка тако да су београђани у шетњи централним деловима вароши готово увек на гробљу.