БРЕСТОВИК НИЈЕ ПОЗНАТ САМО ПО ВОЋУ: Да ли знате каква необична грађевина се налази у овој београдској општини? (ВИДЕО)
Данас ово здање носи статус Споменика културе.
Иако је ово насеље познато по воћарству, посебно грожђу, у Брестовику, који припада насељу Гроцка, налази се нешто много необично, а откривено је давне 1895. године.
БОРБА ВАТРОГАСАЦА СА ВАТРЕНОМ СТИХИЈОМ! Букнуо пожар поред ауто-пута код Младеновца (ВИДЕО)
ДРАМА У БЕОГРАДУ! Запалио се аутомобил на петљи - возач аутобуса зауставио саобраћај како кола не би експлодирала (ВИДЕО)
ПРАВА ДРАМА НА МОСТАРСКОЈ ПЕТЉИ! Бахати возач изашао из аута и кренуо да МАЛТРЕТИРА ЖЕНУ! (ВИДЕО)
Наиме, непосредно поред сеоског гробља, на локалитету који народ зове Вукашинова црква налази се Касноримска гробница, која је откривена сасвим случајно 1895. године, када је тадашњи власник имања Вукашин Милосављевић из Брестовика, док је садио шљиве у свом шљивику, наишао на свод и зидове гробнице.
Гробница је оријентисана у правцу исток - запад. Прилаз са источне стране је у дужини од 4 м усечен у земљу и озидан каменом и опеком. Предворје је поплочано шестоугаоним опекама и више за око 1 м од средишњег простора правоугаоног облика са конхама на северној и јужној страни. Предворје и средишњи простор гробнице били су делом видљиви и изнад површине, док је правоугаона просторија на западној страни, засведена полуобличастим сводом, у целини укопана у падину брда. У њој су се уз јужни, западни и северни зид налазиле три зидане гробне конструкције.
Нижи делови гробнице зидани су каменом и опеком, сводови и нише искључиво опеком са дебљим малтерним спојницама, а конструктивни елементи врата и прозора су од тесаног камена. Гробница је била богато украшена фреско декорацијом која је највише очувана у просторији са гробовима. Геометријске композиције које подражавају оплату од камених плоча као централни мотив имају представе риба и пловки, док се на западном зиду просторије са гробовима разазнају трагови људске фигуре. Подигнута је крајем ИВ или почетком В века нове ере, ова гробница има најближе аналогије у гробницама из Сирије.
Цела унутрашњост гробнице, односно просторије за сахрањивање и средишњи део, била је прекривена фрескама. Данас се фреске могу видети само у унутрашњости просторије за сахрањивање. Осликане површине изведене су у разним геометријским мотивима комбинованим с представама биљака и животиња у окер, цинобер, плавој, зеленој, мркој и црвеној боји.
Гробницу је претпоставља се подигао богати Римљанин као место где ће након смрти почивати његова породица – он, супруга и једно дете, међутим. Српска православна црква са друге стране, верује да у гробници почивају мошти београдских првомученика Ермила и Стратоника, пострадалих 315. године.
Данас носи статус Споменика културе од великог значаја и налази се у јако лошем стању, јер је последња конзервација урађена пре више од 50 година.