ЦЕПИВО ЋЕ БИТИ ДОСТУПНО СВИМ ГРАЂАНИМА КОЈИ ЖЕЛЕ: У Београду вакцинисано више од 250.000 људи, једна општина предњачи
Може очекивати да на територији Београда буде и више од 600.000 људи који су се вакцинисали
У Скупштини града Београда данас је одржан састанак са представницима градских општина и директорима домова здравља, а заменик градоначелника Горан Весић каже да Град Београд инсистира на томе да се вакцинише сваки грађанин Београда који то жели
Он је после састанка рекао да је до јуче на територији Града Београда вакцинисано 258.665 људи што је, каже, 29,45 одсто укупно вакцинисаних у Србији, а да је ревакцинасано 146.443 лица.
"Загађење у престоници није драматично веће у односу на претходне године" Весић: Имамо неколико решења!
НЕМА ЗАШТИЋЕНИХ: Угоститељи у Београду су се "дозвали памети", комунална милиција појачава контролу за викенд
Хитна помоћ имала пуне руке посла: Ноћас 96 интервенција, превозили ковид оболеле
- Ако имамо у виду да је данас заказано 18.034 вакцинација и 9.392 ревакцинисања на територији Беогада, у наредних неколико дана ћемо доћи у ситиацију да имамо око 20 одсто вакцинисаног пунолетног становништва на територији Београда, односно 10 одсто пунолетног становништва које је ревакцинисано - рекао је Весић.
С обзиром на то да је у овом тренутку на територији Србије вакцинисно 878.143 лица, ревакцинисано скоро 500.000, што је укупно 1,3 милиона доза, а да је циљ да се вакцинише око 2,5 милиона људи, Весић каже да се може очекивати да на територији Београда буде и више од 600.000 људи који су се вакцинисали.
- То би требало да буде довољно да стекнемо имунитет. Када су у питању градске општине, у вакцинацији посебно предњаче централне градске ооштине - навео је Весић.
Каже да је на територији Старог града до сада вакцинисано 34,3 одсто пунолетне популације што је, сматра, одличан резултат, вероватно међу најбољима у Србији, ако не и најбољи.
Весић додаје да је на Савском венцу вакцинисано око 30,7 одсто пунолетне популације, на Врачару 29,16 одсто, на Новом Београду 24,19 одсто и у Раковици 20,5 одсто.
- То је првих пет општина када гледате укупан број становника. Најслабији резултати вакцинације су трентуно у Лазеревцу и Младеновцу - рекао је Весић и навео да је у Лазаревцу вакцинисано 11,2 одсто и у Младеновцу 11,8 одсто.
Разлоге за слабији резулата вакцинације у Лазаревцу и Младеновцу види у томе што је људима из приградских опрштина теже да долазе на Сајам и на пунктове за вакцинацију у граду.
- Управо зато смо отворили један пункт у Спортској хали у Лазеревцу, у договору са општином Лазаревац и са домом здравља. Верујем да ћемо сада имати већи број људи вакцинисаних у приградским општинама - рекао је Весић.
Навео је да је на територији града Београда највише дато вакцине Синофарм и то више од 206.000, следи Фајзерова вакцина са око 24.000, Спутњик В са 18.000, а АстраЗенека са скоро 7.000.
- Само масовном вакцинацијом можемо да изађемо из ове ситуације, да прекинемо више са рестикцијама и да почнемо да живимо нормално - рекао је заменик градоначелника.
Додао је да је зато рад градских општина заједно са домовима здравља од кључне вазнзости и да се зато редовно организују састанци попут данашњег.
- Нема важнијег задатака од тога да се изврши потпуна вакцинација и ревакцинација становништва. То је једини начин да се победи овај вирус - закључио је Весић.