Да ли ће грађани престонице бити ИЗНЕНАЂЕНИ?! ЕВО како ће изгледати СПОМЕНИК Александру Карађорђевићу
Одлуку о подизању споменика Скупштина града Београда је донела у новембру 2018. године.
Споменик краљу Александру Првом Карађорђевићу, који ће бити подигнут између Старог и Новог двора на Теразијама, треба да буде репрезенативан и класичан, каже драмски писац и академик Душан Ковачавић, који председава Одбору за подизање тог споменика.
- Под класичним се подразумева да не представља неку врсту експеримента. Мора да буде оличење Александра који је, пре свега, код нас познат као ослободилац. Командовао је у три рата. Прво као регент, потом као престолонаследник, а онда и краљ, после смрти оца Петра - објашњава Ковачевић.
Краљ АЛЕКСАНДАР КАРАЂОРЂЕВИЋ добија споменик у Београду, ево где ће се налазити!
Београдски ноћни маркет протекао у знаку љубави и вина
ПРЕСТОНИЦА ЈЕ ОВО ДУГО ЧЕКАЛА: Победник коначно враћен, СИМБОЛ БЕОГРАДА ПОНОВО У ПУНОМ СЈАЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
Ковачевић каже да је своју идеју о томе како треба да изгледа споменик с којом су се, како наводи, сви сагласили, изнео на недавно одржаној првој седници. На њој су се чланови сагласили да се у рад укључе и представници САНУ, СПЦ, Краљевског дома Карађорђевића, Матице српске и дијаспоре.
Говорећи о лику и делу краља Александра Првог Карађорђевића, Ковачевић је истакао да су током нацистичке и ортодоксне комунистичке владавине срушена 132 његова споменика или обележја на територији Југославије, од којих су, како наводи, три била репрезентативна: Мештровићев на Цетињу, Аугустинчићев у Скопљу и Долинаров у Љубљани.
Истиче и да Југославија краља Александра није имала границе које је Тито касније нацртао и око којих су се водили ратови деведесетих година. На питање да ли је Александрова идеја да сви Срби живе у истој држави била изводљива, онолико колико и племенита, каже да су сви владари кроз нашу историју покушавали на своје начине да заштите Србе изван граница Србије.
На контататацију да, ипак, никоме није пошло за руком да то изведе до краја, Ковачевић каже да ту почиње прича о умешаности великих сила у поделу територија, не само Србије, него Балкана, уопште.
- И оне чувене границе Западног царства на Дрини, која се данас зове Европска унија. То су неке непобитне чињенице које су изнад нас и о којима се мора водити рачуна јер су увек претеће - упозорава Ковачевић.
Иницијатива о подизању споменика потекла је од председника Србије Александра Вучића као грађанина. Скулптура на коњу монарха убијеног 9. октобра 1934. године бихе окренута ка девојачком парку и монументу цара Николаја који га је крстио.
Потписан уговор и завршетку радова на изградње петље Батајница
Све што је потребно за новог члана: ПОКРЕНУТ ПРОЈЕКАТ "ЗЕМУНСКА БЕБА"
ОПШТИНА ЗЕМУН ОБРАДОВАЛА РАСЕЉЕНА ЛИЦА: Подељен грађевински материјал за изградњу кућа (ФОТО)
Почела обнова Савског кеја: Завршетак радова најављен за почетак септембра!