"ДАНАС СЕ ПОКЛАЊАМО СЕНИМА НЕВИНИХ ЖРТАВА" На Старом сајмишту положени венци на Споменик жртвама геноцида
Међународни дан сећања на жртве Холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација.
Заменик градоначелника Горан Весић положио је данас венац на Споменик жртвама геноцида у Другом светском рату на Старом сајмишту поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста. Међународни дан сећања на жртве Холокауста обележава се сваког 27. јануара у спомен на дан када је крајем Другог светског рата 1945. године совјетска Црвена армија ослободила Аушвиц-Биркенау, најозлоглашенији логор смрти у поробљеној Европи.
ЦРКВЕНА ЗВОНА ОДЈЕКНУЋЕ ПРЕСТОНИЦОМ У 21 САТ: Откривање споменика Стефану Немањи благословила и СПЦ
ГРАДСКИ УРБАНИСТА ЈАСАН: Стојчић рекао све о цени и квалитету споменика Стефану Немањи
Венце на споменик положили су и генерални секретар председника Сузана Пауновић, у својству изасланика председника Александра Вучића, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, потпредседник парламента Владимир Орлић, представници Савеза јеврејских општина, Јеврејске општине Београд, Националног савета Ромске националне мањине, удружења и дипломатског кора.
Сузана Пауновић је нагласила да је на овом, као и на много места широм Европе, у време фашистичке страховладе припадање вери или народима који су проглашени за неподобне било довољно за најбруталнију ликвидацију.
- Из расистичких и других мрачних побуда организован је и спроведен геноцид над Јеврејима, Србима и Ромима. Данас се поклањамо сенима тих невиних жртава. Више од шест милиона источноевропских Јевреја убијани су на најсуровији начин од Аушвица до Јасеновца. Убиства у Јајинцима, на Бањици, Старом сајмишту, нишком Црвеном крсту и у душегубкама... Судбина намењена Србима и Ромима била је слична јеврејској. Не смемо да заборавимо да је српски народ у НДХ био масовно истребљиван у "фабрикама смрти". Зато не смемо дозволити да се тако нешто догоди у будућности. На нама је да нове генерације упознамо са размерама ових злочина и да се са њима боримо против екстремизма ма које врсте - истакла је Пауновићева.
Међународни дан сећања на жртве Холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација. Опредељујући се за дан када је 1945. године ослобођен Аушвиц, Генерална скупштина УН руководила се потребом реафирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и верске мржње засноване на предрасудама.