Деца се више неће играти ПЛИШАНИМ ИГРАЧКАМА у београдским вртићима?
Забрањују плишане играчке?
Али шта ако се малишанима догоди да им при првом сусрету са вртићем, осим маме и тате који одлазе, тета узме омиљеног плишанка уз образложење да он није добродошао у вртић? Да ли је то шок и стрес за дете или је та одлука за његово добро.
Прочитајте и:
- Јутрос сам одвео своју девојчицу од годину и по у вртић. Као и свако јутро са нама је пошла њена омиљена играчка, плишана Пепа, од које се моја ћерка не одваја. Наизглед један обичан почетак дана, све док нисмо стигли до вртића. Сачекала нас је тета, која нам је саопштила да по "наредби санитарне инспекције" плишане играчке више не могу да се уносе у вртић. Узео сам Пепу, дете је почело неутешно да плаче, једном речју настао је општи хаос, а све због плишане играчке - написао је Милан С. (31) из Београда.
Укусна зимница на пијаци Каленић
Свима је познато да деца имају своју омиљену играчку без које не могу замислити дан у свом малом животу. То је углавном неки плишани зека или меда који малишане прати на спавање, иде са њима код лекара да их храбри, или у вртић да их теши посебно у првим данима, када растанци од маме и тате изгледају више него страшни.
Шта учинити када с малишанима догоди оваква сцена у вртићу, када осим маме и тате који одлазе, тета узме омиљеног плишанка уз образложење да он није добродошао у вртић? Да ли је то шок и стрес за дете или је та одлука за његово добро?
КАО ЈАЈЕ ЈАЈЕТУ: Овај град изгледа КАО БЕОГРАД У ОГЛЕДАЛУ, а није у Србији (ФОТО)
- Многа деца су алергична на прашину, а плишане играчке се теже одржавају и нису подложне дезинфекцији, па смо их постепено избацили из употребе, тако их већ доста дуго немамо у нашим вртићима. Користе се дрвене, гумене или пластичне играчке које се једном седмично дезинфикују. Увек при првом сусрету обавестимо родитеље да избегавају плишане играчке и да их не доносе у вртић, на тај начин се трудимо да на време спречимо "трауматично одвајање" од омиљене играчке при доласку у вртић. До сада нисмо никада имала проблем поводом тога, нађе се увек замена за омиљену играчку - рекао је Ненад Рађен, из једног новобеоградског вртића.
Овај потез наилази на одобравање и код санитарне инспекције.
- Некориштење плишаних играчака се намеће као логичан потез јер не могу да се дезинфикују по прописима, али напомињемо да нигде није законом прописано да не смеју да се користе плишане играчке у вртићима. Свакако није препоручљиво и увек се као срећније решење сматра избор дрвених или гумених играчака - рекли су из санитарне инспекције.
Психолог Александра Јанковић сматра да су "много трауматичније капљичне инфекције које могу да се пренесу кориштењем плишаних играчака, него само одвајање од истих по доласку у вртић".
- Забрана плишаних играчака није хир, већ реалан проблем, ако не могу да се одржавају на адекватан начин. Није исто кад се деца са једном играчком играју код куће и кад их у вртићу "њих 20 трпа у уста". Уосталом смисао вртића је социјализација и играње са децом, а не везивање за неку играчку. Увек постоји начин да се тактично детету објасни зашто не може унети одређену уграчку у вртић - закључила је Александра.