ДЕМИНЕРИ У ЛЕШТАНИМА: Испитује се УЗРОК језиве експлозије, постоји опасност од НОВИХ ДЕТОНАЦИЈА - неке ракете су можда још увек тамо
Узрок у трагедије у Лештанима ће се тек открити
Након стравичне експлозије која се догодила јуче око 14 часова у фабрици "ЕдеПро" у Бубањ Потоку, у којој су погинули Милош Саковић (21), Миљан Јојић (38) и Бојан Ружић (28), а у којој је повређено више од 20 особа, на лице места је изашао дежурни заменик јавног тужиоца Другог основног јавног тужилаштва у Београду и затворио место трагедије, а два дана касније на терен је изашло и Више тужилаштво.
Једна ствар спречила да пола Лештана буде СРАВЊЕНО СА ЗЕМЉОМ! Могло је да буде много веће зло - инспекција зажмурила на једно око?
БОЈАН ЈЕ ТРЕЋА ЖРТВА ЕКСПЛОЗИЈЕ У ЛЕШТАНИМА: Брат се тужним порукама опростио њега (ФОТО)
(УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМАК) ЈЕЗИВА ПЉАЧКА У БАЛКАНСКОЈ! Нападач упао у продавницу па НОЖЕМ претио радници
- На лице места је првог дана изашао дежурни заменик јавног тужиоца Другог ОЈТ у Београду - речено из је овог тужилаштва.
за сада све радње је предузела полиција, након чега ће извештај да буде достављен у тужилаштво - наводи се.
- Дежурни заменик јавног тужиоца је био само обавештен, а потом је све радње преузела полиција, о чему ће нама бити достављен извештај. Пре достављања извештаја, немамо релевантне информације - рекли су из ВЈТ.
Како незванично сазнајемо, први корак истраге на терену, након што је обезбеђен, био је да се прегледа да нису остале неке ракете, односно, да се претражи цео терен, да се види шта уопште има на њему и да ли постоји опасност од нових експлозија. Деминери су јуче завршили претрагу терена.
Данас су на терен, осим Другог основног, изашли из Вишег јавног тужилаштва.
- Увиђај се у експлозијама ове категорије ради тек када се смири тло, што може да буде и два, три дана касније. Све зависи. На терен обавезно излазе пиротехничари. Са друге стране, која није терен, прво се саслушавају радници, такође се води истрага у производњи и складиштењу, дакле, испитује се да ли је све урађено по протоколу, да ли су све ракете биле исправне, да ли су складиштене како треба... Веома битан фактор у оваквим ситуацијама је температура која је била у складишту. Тачније, ако се температура зезне и за промил, све може да експлодира. Тек на крају се долази до тога да ли је људски фактор или нешто друго - каже извор упућен у истрагу експлозија.
Иначе, према информацијама које поседујемо на овом случају истрагу је прво водило Основно тужилаштво, а не Више, како би се утврдило да ли постоје елементи за кривично дело тешко дело против опште сигурности у вези са изазивањем опште опасности. Кривични законик јасно прецизира ова дела, а како се наводи односи се на случајеве када неко "пожаром, поплавом, експлозијом, отровом или отровним гасом, радиоактивним или другим јонизујућим зрачењем, електричном енергијом, моторном силом или каквом другом општеопасном радњом или општеопасним средством изазове опасност за живот или тело људи или за имовину већег обима".
Уколико се утврди да је због нечије грешке у раду изазвао екплозију против њега ће бити покренута истрага и он ће бити кажњен затвором од једне до осам година, јер је у случају ове екплозије настрадало троје радника.
Такође, докази које тужилаштво прикупи указаће да ли је општа опасност изазвана од стране одговорног лица фабрике, односно да је до пожара дошло због не поступања по прописима или техничким правилима о мерама заштите. За ово кривично дело запрећена је казна такође до осам година затвора.