БОЛЕСТ СЕ ШИРИ ПОПУТ ПОШАСТИ: Потврђен ЈОШ ЈЕДАН случај малих богиња у Београду
У питању је четворогодишње дете
У Београду је данас дијагностикован нови случај малих богиња.
![antibiotici](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/02/21/shutterstock_704036482.jpg?itok=nRtvl50u)
Доктор објашњава: Које су дугорочне последице употребе антибиотика?
![Foto: Tanjug/Jadranka IliÄ](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/02/21/untitled_3.jpg?itok=C4OFq0Tj)
НИЈЕ ШПИРИТУС Даница Грујичић открила ПРАВИ разлог масовног тровања деце: "Одговоран је организатор"
![hitna pomoÄ](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/333861/hitna_pomoc4_foto_srbijadanassasa_dzambic.jpg?itok=xS3PVwga)
НОВИ СЛУЧАЈЕВИ ОБОЉЕВАЊА У БЕОГРАДУ: Шири се зараза морбилама, мајка и син погођени малим богињама!
Оне су потврђене код дечака од 4 године.
Како је речено у Заводу за јавно здравље, он је вакцинисан MMR вакцином, и има благу клиничку слику.
Ово је девети случај од 6. фебруара у Београду, а десети у Србији.
У Београду су и јутрос потврђена два нова случаја заражавања - мајка (48) и син (4).
Како је речено у Заводу за јавно здравље у Београду, дете није вакцинисано MMR-vakcinom, док мајка јесте.
Први случај оболевања у овој сезони од морбила потврђен је у Србији 6. фебруара код дечака, чија се мајка најпре заразила у иностранству.
Морбиле преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
- Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана. Након тога долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и конјунктивитиса - водњикаве, црвене очи, отечени капци. Набројани симптоми трају 2 до 4 дана, након чега долази до скока телесне температуре, преко 40 степени и појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату, која се затим шири на труп и екстремитете - објаснили су у Заводу за јавно здравље у Београду.
Оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када је још увек без тегоба, 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе.
- Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су запаљење плућа (пнеумонија), запаљење средњег уха, дијареја, запаљење мозга и губитак вида. Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60 одсто случајева смтних исхода настаје управо због ове комликације. Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1000 оболелих са наведеном комликацијом долази до смртног исхода - кажу у Заводу.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Љубинка Рачић Ђокић/Пренела: Т.М.