ГОТОВ СПОМЕНИК ЗОРАНУ ЂИНЂИЋУ: Ево шта спрема Београд - поред ОВИХ личности планирана је и статуа убијеног премијера (ВИДЕО)
Последњи споминик који је у Београду откривен је онај од јуче у парку Ушће - индијском књижевнику и нобеловцу Рабиндранату Тагори
То је само један од десетак који Град Београд планира у наредоном периоду. Међу њима је споменик убијеном председнику Владе Србије др Зорану Ђинђићу, али докле се стигло са тим пројектом, започетим још 2016. године.
БЕОГРАЂАНИ, ОВО ЈЕ ОДГОВОР НА ПИТАЊЕ КОЈЕ СВЕ ЗАНИМА: Ево да ли обезбеђење сме да прати контролоре и да ли имају ПРАВО да вас легитимишу
АКЦИЈЕ НАЈАВЉЕНЕ И У НАРЕДНОМ ПЕРИОДУ: У прихватни центар спроведено још 39 илегалних миграната из Београда (ВИДЕО)
ЗЕМУНЦИ У ПАНИЦИ: Човек поделио снимак СА КАМЕРА испред стана! Детаљ са СНИМКА је ЈЕЗИВ (ФОТО)
- Споменик је завршен и налази се код вајара Мрђана Бајића, а препрека у постављању тог споменика је реконструкција Васине улице односно простора између Студентског Трга и Ваисне улице - рекао је Главни градски урбаниста, Марко Стојчић.
Према његовим речима, сада би требало да почну радови на археолошким испитивањима, како бисмо сазнали да ли се испод тог дела стварно налази антички Сингидунум.
- Сингидунум бисмо желели да презентујемо грађанима Београда, као и грађанима целог света да виде каква је историја Београда. Када се заврши тај поступак онда ће се наставити поступак уређења читавог тог простора, а као круна на све то ће доћи споменик Зорану Ђинђићу - изјавио је Стојчић.
Подсетимо, Скупштина града Београда је на седници 8. јуна 2016. године одлуку да у Београду буде подигнут споменик премијеру др Зорану Ђинђићу на којег је извршен атентат 12. марта 2003. године и именовала Одбор за подизање споменика.
Предлог за подизање споменика др Зорану Ђинђићу упутио је тадашњи премијер, а данашњи председник Републике Србије Александар Вучић, који је том приликом истакао да ће израду споменика финансирати Влада Републике Србије, с обзиром на то да је Зоран Ђинђић убијен као премијер.
Град Београд је 10. марта 2017. године расписао двостепени међународни конкурс за идејно решење споменика Зорану Ђинђићу. Конкурс, на коме је учествовало 40 аутора, завршен је 21. октобра 2017. године. Међународни жири који су чинили: вајар Мирсад Бегић из Љубљане, академик, сликар Душан Оташевић, архитекта Борис Подрека, академик и сликар Владимир Величковић и Милутин Фолић, тадашњи главни градски урбаниста, доделио је прву награду раду "Стрела" аутора Мрђана Бајића и његовог тима.
Влада Србије је 12. марта 2018. године, на 15. годишњуцу убиства, донела одлуку да Граду Београду изврши трансфер 13.257.000 динара, за подизање споменика убијеном премијеру.
Споменик треба да буде постављен на Студентском тргу, у близини зграде где је Ђинђић живео и Филозовског факултета који је студирао, а то место је одредио аустријски архитекта Борис Подрека, аутор идејног решења Студентског трга, који са Васином улицом и Тргом републике треба да буде претворен у пешачку зону.
Споменик је у облику бело-сребрне стрле чији је правац ка небу, а "Гледајте у будућност и тамо ћемо се састати ви и ја" је Ђинђићева мисао која је била идеја водиља за споменик. Споменик је висине 6,20 метара.
Осим споменика др Зорану Ђинђићу, Град Београд планира да ода почаст још неколико славних личности. Стојчић каже да је Комисија за споменике Града Београда верификовала постављање још неколико споменика на предлог различитих иницијатора.
Међу њима је Диана Будисављевић, хероина која је током Другог светског рата из усташких логора на подручју Независне државе Хрватске спасила хиљаде српске деце. Њој у част споменик ће бити постављен у Савском парку.
- Споменик Диани Будисављевић, на коју нас је подсетио филм "Дара из Јасеновца", налазиће се у новом парку, који се налази између Бранковог моста и Бетон хале - рекао је Стојчић.
Споменик краљу Александру Карађорђевићу би требало да буде између Старог и Новог двора, додаје Стојчић.
- Највероватније ће бити приказан као коњаник. Идеја је да статуа буде окренута ка споменику цару Николају Другом, који је крстио краља Александра - додао је.
Свој споменик ће добити још један Алекасндар.
- Мени лично веома важан је споменик Александру Дероку, који ће се налазити на Топличином венцу недалеко од зграде где је и становао - открио нам је Стојчић.
Како каже, споменици и предлози се бирају врло пажљиво.
Осим ових, постоји иницијатива и за подизање још неколико споменика.
Споменик некадашњем градоначелнику Београда Бранку Пешићу, требало би да се нађе испред зграде Општине Земун на Масариковом тргу. Бранко Пешић остао је упамћен као један од најпопуларнијих градоначелника Београда, у чије време је град знатно проширен и модернизован изградњом нових стамбених насеља, културних и спортских центара, капиталних објеката попут Мостарске петље, моста „Газела“, Теразијског тунела, Палате Београђанке и других. Покренуо је културне манифестације као што су БИТЕФ и ФЕСТ, али и основао радио станицу Студио Б.