"Египат очима српског путника - од Синаја до Западне пустиње" Отворена нова изложба у музеју на Бањици
У присуству више амбасадора афричких земаља, чланова српског парламента и представника српске културе изложбу фотографија, као и друге поставке Адлигата обишао је генерал Калед Фода Садик, гувернер Јужног Синаја који управља једном од туристички најразвијенијих регија Египта, и целог тог региона.
У Музеју књиге и путовања Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу "Адлигат" на Бањици свечано је отворена изложба "Египат очима српског путника - од Синаја до Западне пустиње објективом Виктора Лазића"
ИНСОМНИЈЕ И НЕСАНИЦЕ ИМА СВАКИ ТРЕЋИ ЧОВЕК У СРБИЈИ: Ово су најчешћи разлози буђења усред ноћи
Четири општине и један град пред рестрикцијом воде: Сваког дана од 100 до 200 литара мањи проток воде на Рзаву
ЛЕТЊИ И ЗИМСКИ РЕЖИМ: Уз помоћ малог трика са прозором задржите просторију што хладнијом
У присуству више амбасадора афричких земаља, чланова српског парламента и представника српске културе изложбу фотографија, као и друге поставке Адлигата обишао је генерал Калед Фода Садик, гувернер Јужног Синаја који управља једном од туристички најразвијенијих регија Египта, и целог тог региона.
- Фасциниран сам Адлигатом, ово је место о којем требају новинари да пишу, које требају сви да посете. Одушевљен сам фотографијама на изложби, заинтересовани смо да је угостимо и у Египту, а нрочито се радујем сарадњи са овим Удружењем - изјавио је господин Фода Садик, изузетно уважаван у арапском свету и близак сарадник египатског председника Абдел Фатаха ел Сисија.
На изложби су приказане 54 фотографије културних и природних знаменитости Шарм ел Шеика и пустињских оаза, две супротности ове велике земље. Нарочита пажња је дата необичним експонатима египатских музеја, као што су мумије крокодила и мачака, као и лицима људи - пијачним продавцима, деци, занатлијама, уметницима итд. Фотографије из шест египатских оаза нарочито су значајне, зато што су ретки путници који су их све обишли и на овај начин документовали, а многе су и запрепашћујуће, због необичних облика стена и пешчаних дина које су се спонтано формирале у широком пустињском пејзажу.
- Када помислим на Египат, у мислима ми се не појављује земља, већ прелепа старинска прашњава Аладинова лампа. Може се пропутовати са краја на крај планете, а да се не види толико богатство и толика разноврсност прошлости и природе, као у Египту. Један угледни амбасадор упоредио је Адлигат са Алибабином пећином, и сасвим је пригодно да се Аладинова чаробна лампа, тј. Египат, представља у српској Алибабиној пећини - изјавио је аутор изложбе и председник Удружења Адлигат Виктор Лазић и додао: "Била је велика част бити гост државних органа ове државе, велико задовољство допринети значајном међународном повезивању наших култура. Захваљујем се Ер Каиру, амбасадору Амру Алгувејлију и нарочито гувернеру Фоди Садику. Снимио сам више од 20.000 фотографија, које ће се наћи у дигиталном фонду Адлигата, а које ћемо ускоро уступити и широј јавности на бесплатно коришћење, јер наше је оно само што делимо са другима."
У Музеју књиге и путовања је најзначајнија збирка књига о Египту у југоисточној Европи. Са више од хиљаду публикација, са посебним подзбиркама о Коптима и потписаним делима, ова импресивна збирка привлачи истраживаче и читаоце из целог света. Поводом доласка генерала Фоде у Адлигат посебно је изложен један ужи избор књига, у којем се нарочито истиче посвета Нобеловца Нагиба Махфуза која је такође током ове године стигла у Адлигат захваљујући Његовој Екселеницији Амру Алгувејлију, а изложени су и египатски предмети из Легата проф. др Илеане Чуре, као и експонати који су недавно стигли из Египта за збирке Адлигата.
Генерал је са Синаја донео посебну икону Свете Катарине из познатог манастира, а Лазић је њему уручио комплет одштампаних фотографија и текст о Шарм ел Шеику. Наиме, посети египатске делегације претходила је посета представника Адлигата Египту, у организацији египатских државних органа, пре свега неколико недеља. Господин Калед Фода тада се потрудио преко сваке мере да представнике Удружења Адлигат угости и том приликом је организовано више састанака са директорима институција културе и представницима верских заједница, што ће, сасвим сигурно као и генералова посета, дати велики импулс будућој сарадњи.
- Пријатно ме је изненадило колико је гувернер срдачно наступио према мени, а нарочито његова жеља да допринесе даљем унапређењу веза у култури између наших земаља. Колико се ради о увиђавном човеку, говори и чињеница да је током мог боравка на Синају, генерал имао неодложне обавезе на другом крају земље. Никада нећу заборавити то што је журио да се врати, и што ме је после напорног путовања од 450 километара, касно увече, веома уморан, примио у свом кабинету како би ми лично уручио кључ Шарм ел Шеика уз следеће речи: 'Желим да знаш да си увек код нас добродошао, да је ово сада и твој град'. Гувернер је тада за Адлигат поклонио монографију о подводном свету Синаја и позвао ме је да следеће године на отварању, после реконструкције под покровитељством председника, славног манастира Свете Катарине одржим говор о историјским везама Србије и Египта које се укрштају на овом светом месту - каже Лазић и објашњава да је на личну препоруку генерала успостављена сарадња Адлигата са Великом џамијом, Саборном коптском црквом, Културним центром и Музејом у Шарм ел Шеику.