Људи ту живе, а не знају која им је адреса! Ова улица у Србији је ПРАВИ РЕКОРДЕР: Мењала је назив чак 12 пута!
Од свог именовања 1872. године у Београду свега 34 улице нису мењале свој назив
Прве идеје о нумерисању и именовању улица у Београду појавиле су се још 1847. године. Од свог именовања 1872. године свега 34 улице нису мењале свој назив, али је зато једна улица рекордер.
Иако многи мисле да је Светогорска највише мењала таблу (тачно осам пута), постоје још две улице које су имале променљиву прошлост. Пре Светогорске ту је Ресавска улица са девет промена, али на првом месту је – Крунска.
БЕОГРАД ЋЕ УПРАВЉАТИ ОТПАДОМ КАО ЕВРОПСКИ ГРАДОВИ: Ново постројење за производњу струје и топлотне енергије
ПОЧЕЛА НАЈЕЗДА СМРДИБУБА: Становници Београда се боре са овим непријатним инсектима који им улазе у станове
ОВДЕ ЋЕ ОД 1. СЕПТЕМБРА УЧИТИ 600 ЂАКА: Лештане добило најмодернију школу у Београду на 5.500 квадрата! (ФОТО)
Крунска улица је рекордер у Београду са 12 промена назива. Крунска улица налази се на Врачару, а протеже се од улице Кнеза Милоша до Курсулине. Улица и данас одише мирноћом, а због своје лепоте позната је и по низу амбасада које се у њој налазе, као и Музеју Николе Тесле.
Прво име улице, која се простирала од Пионирског парка до Максима Горког било је Надеждина. Улица је тако названа 1872. године кад су београдске улице почеле да добијају обележја. Исте године, део улице је добио назив Крунска, по круни као симболу краљевске владавине.
Ипак, кроз историју ће се назив Крунска враћати више пута. Али кренимо редом:
Надеждина 1872-1896.
Крунска (део) 1872-1896.
Господар Јевремова 1896-1900.
Краљице Драге 1900-1903.
Господар Јевремова 1903-1904.
Крунска 1904-1916.
Посланичка 1916-1919.
Крунска 1919-1946.
Кнегиње Персиде (део) 1933-1946.
Московска 1946-1951.
Пролетерских бригада 1951-1997.
Крунска од 1997
Након првобитног назива, део улице преузима назив Господара Јеврема, најмлађег брата Милоша Обреновића и деде будућег краља Милана. Почетком двадесетог века враћа се стари назив Крунска, док део улице свега три године носи назив по Драги Машин.
Иако је пракса да се улица са именом неке знамените особе појави неколико година од смрти те особе, улица је престала да носи назив по Краљици Драги Машин исте године када је она убијена у Мајском преврату, 1903. године. Кратко се враћа назив Господар Јевремова, а затим и стара табла Крунска која се тај пут задржала 12 година.
Следећи назив био је Посланичка, а три године касније Крунска се враћа све док је 1933. године не мења назив Књегиње Персиде. Персида је била једна од најутицајнијих жена на политичкој сцени Кнежевине, а касније и Краљевине Србије. За њу се везује настанак првог српског позоришта.
Након Персиде, српска власт одлучује да ода почаст Русима, па улица добија назив Московска. Јачањем комунизма, 1951. године улица је опет променила назив, овај пут у Улица пролетерских бригада. Многи становници Крунске и даље улицу називају овим називом.
Последња промена извшена је 1997. године. Председник Републике Србије Слободан Милошевић постаје председник Савезне републике Југославије и Крунска поново постаје Крунска улица, а назив се од тада није мењао.
ИЗМЕНЕ НА ЛИНИЈАМА ГРАДСКОГ ПРЕВОЗА: Због радова промењене трасе до 6. септембра
ЦЕО КНЕЗ ЈЕ ГЛЕДАО САМО У МИЛАНА! Живи на неуобичајеном месту, а за све грађане има ЈАСНУ ПОРУКУ (ФОТО)
ОБЕЛЕЖЕН ДАН НЕЗАВИСНОСТИ ИНДОНЕЗИЈЕ СА СЛИКАМА ИЗ БЕОГРАДА: Главни мото био је "јединство у различитости"
КОМПЛЕТНА ОБНОВА ЗЕМУНСКЕ ГИМНАЗИЈЕ: Радови су опсежни, а реконструкција кошта око 350 милиона динара (ФОТО)
ГСП СЕ СПРЕМА ЗА НОВУ ШКОЛСКУ ГОДИНУ: Повећан број возила од септембра, а једна ствар у превозу ће бити ОБАВЕЗНА