ГАРДОШ КУЛА СЕ УОПШТЕ НЕ ЗОВЕ ОВАКО: Да ли знате које је право име овог београдског симбола?
Представља један од седам споменика којим је Угарска хтела да обележи своју хиљадугодишњу државност.
Један од најпознатијих симбола Београда, који сви желе да виде када се нађу у овом граду јесте позната Гардош кула или како је Земунци зову кула Сибињанин Јанка.
НИ УШЋЕ, А НИ АДА: Дефинитивно познато где ће бити премештен Стари савски мост, а ево кад стартују радови
Његов лик и дело то заслужују: Владета Јеротић добиће споменик и улицу у родном Београду
Сви знамо за Тошин бунар, а мало ко зна ко је стварно био ТАЈ ТОША?
Чувена земунска кула која краси Гардош изграђена је 1896. године, а изградиле су је мађарске власти 1896. године у част прославе хиљадугодишње владавине на овим просторима, односно 1.000 година откако су се са пространства далеког Урала Мађари доселили у Европу.
Оно што је посебно необично јесте да мало ко зна да се ова кула заиста правилно зове Миленијумска кула.
Археолошко налазиште
Цео простор на лесном брегу Гардоша је једно велико археолошко налазиште. Римљани су на брегу градили најстарије језгро античког Таурунума. На самом Гардошу ископан је раскошни римски саркофаг који се и данас може видети у Земунском парку. Пре Римљана Келти су ту имали свој опидум, утврђено насеље. Археолози су на Гардошу пронашли остатке старчевачке и винчанске културе, као и трагове позније баденске културе.
Представља један од седам споменика којим је Угарска хтела да обележи своју хиљадугодишњу државност. Како легенда говори, Мађарска је настала спајањем седам племена па је због тога било симболички важно подићи и седам споменика, што је управо и учињено.
Поред куле у Земуну, споменици су изграђени и у Мађарској, у градовима Опустасер и Панонхалм, два у данашњој Словачкој у градовима Нитра и Девин, један у Украјини, код града Мухатчево, један у Румунији, код Барошева.
До данас су опстали само споменици у Мађарској и у Земуну.
Постоје и бројне земунске урбане легенде везане се за ову кулу.
Најпознатија је легенда о мистериозним подземним тунелима који спајају Гардош и Београдску тврђаву. Улаз у овај легендарни тунел налази се, по причама Земунаца, баш испод ове куле, која представља чвориште тајанствених митских подземних путева. Прича се чак да се тунелом испод Дунава може стићи до Калемегдана.