Горан Весић о пројекту "Да се ради и гради по твом": Учешће грађана у пројектима за бољи квалитет живота
Весић је и поменуо идејни пројекат Старог савског моста, чија је вредност процењена на 48 милиона динара
Пројекат "Да се ради и гради по твом" има за циљ да се грађани укључе у процес одлучивања у граду, изјавио је данас градски менаџер Горан Весић.
Прочитајте и:
- Ми покушавамо да грађане што више укључимо у одлучивање, а са тим смо кренули прошле године на Врачару, где смо имали акцију ''Врачарске идеје'' и предлоге грађана укључили у буџет. Један од таквих пројеката је и онај који води градски урбаниста Милутин Фолић, а који ми називамо ''народни урбанизам'' и чија је суштина да где год се нешто уређује, урбани џеп или било која зелена површина, ми грађане који живе у околним зградама преко анкетног листића питамо за мишљење - рекао је Весић.
Тако је, према његовим речима, урађен Сквер Моме Капора и други, и тако се дошло и до акције "Да се ради и гради по твом".
Он је, гостујући на Пинку, истакао да ће грађани моћи да партиципирају у одлучивању путем апликације "Беоком сервиса" и анкетних листића у општинама, где ће моћи да дају своје предлоге о реализацији пројеката које сматрају важним за цео град и општину у којој живе.
- Град је издвојио 200 милиона динара за пројекте, а градске општине имају обавезу да издвоје по 10 милиона динара. То је урадило 15 градских општина, све сем Новог Београда и Старог града. Ове општине иначе не учествују ни у једној градској акцији и надамо се да ће се и оне укључити, а град је издвојио средства за пројекте на свим градским општинама. Када се пројекти дефинишу, тада ће грађани преко апликације Беокома моћи да гласају и они пројекти који буду добили највише гласова биће и спроведени - казао је градски менаџер.
Почиње преговарачки поступак за пројектовање Старог савског моста
Весић је истакао да су досадашње акције показале да су у питању углавном пројекти који могу да побољшају квалитет живота, попут реконструкције паркова и зелених површина и позвао грађане да се укључе у акцију која ће бити транспарентна и која ће омогућити суграђанима да прате како се троши новац из градског буџета.
Говорећи о идејном пројекту Старог савског моста, Весић је казао да процењена вредност износи 48 милиона динара.
- Пре неколико месеци изабрали смо идејно решење и сада је на реду идејни пројекат. Посао треба да се заврши за девет месеци, након чега следи добијање локацијске дозволе и тендер за извођење и пројектовање самог моста. Стари савски мост биће репариран и, уз сагласност грађана, постављен као пешачко-бициклистички мост, а на његовом месту добићемо нови мост са две трамвајске пруге, четири аутомобилске траке, пешачком и бициклистичком стазом. На месту где будући мост буде излазио код садашње аутобуске станице почињаће тунел који ће спајати Саву и Дунав и излазити у равни Панчевачког моста - казао је.
Весић је навео да ће град и у будућности наставити да се изграђује, подсетивши да се тренутно у Београду налази 1.200 градилишта, да су у току уређивања фасада и нових пешачких зона.
Говорећи о предстојећој зимској сезони, градски менаџер подсетио је да ЈКП "Београд-пут" одржава 2.480 километара улица, од чега је 1.800 километара у првом приоритету.
- Те улице морају бити очишћене у року од четири сата од престанка падавина јер њима иде јавни превоз. Потом су ту и улице другог приоритета, 1.009 улица у дужини од 700 километара и морамо признати да су то људи који су хероји града и који свој посао обављају веома добро - рекао је Весић, подсетивши да је Београд један од ретких европских градова који чисте снег на овај начин.