ВИРУС ГРИПА СТИГАО И У БЕОГРАД! Ова категорија становништва је на удару обољења која су њему слична
За 14 одсто су порасла обољења слична грипу у односу на претходну недељу
У Србији су до сада лабораторијски потврђена четири случаја вируса грипа, а према најновијим подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" он је стигао и у Београд.
НЕВИЂЕНИ КОЛАПС У БЕОГРАДУ: На Славији нема где игла да падне, све стоји (ФОТО)
КОЛАПС У БЕОГРАДУ! ГУЖВА НА СВЕ СТРАНЕ! Удеси додатно све успорили: Возила миле, ове делове града посебно ИЗБЕГАВАЈТЕ (ФОТО)
Шта се то дешава од јутрос у Београду? Још једно возило ЗАВРШИЛО НА КРОВУ, саобраћај успорен (ВИДЕО)
Вирус грипа је потврђен на територији Јужнобачког округа (тип А (Х3)), Колубарског округа (А(Х1)пдм09) и на територији Града Београда ( тип А(Х1)пдм09 и А-нетипизирани).
Како наводе у "Батуту", у 47. извештајној недељи од 20. до 26. новембра ове године, пријављено је 8.066 случајева обољења сличних грипу.
- У овој извештајној недељи региструје се низак интезитет активности вируса грипа и присутна је спорадична географска распрострањеност. У поређењу са prеthоdnоm недељом бележи се тренд раста обољења сличних грипу за 14 одсто. Највише стопе инциденције обољења сличних грипу регистроване су у Златиборском, Браничевском и Моравичком округу, док се највише узрасно-специфичне стопе бележе у узрасним групама од 0 до 4 године и од 5 до 14 година - објавио је Институт "Батут".
Први случај вируса грипа у Србији је потврђен 9. новембра код жене из Новог Сада којој је дијагностикован А (Х3). Након тога овај вирус је потврђен 23. новембра код девојке од 29 година, из Колубарског округа, њој је потврђен и тип А (Х1).
Симптоми вируса грипа
Сезонски грип карактерише клиничка слика са изненадним почетком повишене телесне температуре, кашљем који је обично сув, главобољом, болом у мишићима и зглобовима, малаксалошћу, болом у грлу и цурењем носа.
- Кашаљ може бити дуготрајан и да траје две и више недеља. Већина људи који имају грип се опораве унутар седам дана од почетка симптома, али грип може представљати и озбиљно обољење са тешком клиничком сликом, као и могућим смртним исходом, нарочито код особа које су у повећаном ризику од развијања тешких форми болести или компликација. Најучесталија компликација грипа је бактеријско запаљење плућа - подсетили су раније у "Батуту" за Telegraf.rs.
Мере превенције
Поред вакцинације, постоје и опште превентивне мере које помажу у спречавању ширења вируса грипа, као што су:
- покривање носа и уста марамицом током кашљања и кијања након чега се употребљена марамица адекватно одлаже,
- редовно прање руку водом и сапуном, посебно након кашљања и кијања. Уколико вода није доступна, за дезинфекцију руку се може употребити средство на бази алкохола,
- избегавање додиривања очију, носа и уста,
- избегавање контаката са болесним особама,
- у случају оболевања потребно је остати код куће и не остваривати контакте са другим људима.