МЕСТО КОЈЕ НИЈЕ САМО ПОЧИВАЛИШТЕ ПОКОЈНИКА: Превазиђите страхове - Ново гробље скрива невероватне лепоте
Ново гробље у Београду је место надгробних споменика од којих су многи високе уметничке вредности
Имена великих и значајних личности из српске историје којима је Ново гробље вечно почивалиште дуга је и стално се допуњује. Ово место у Рузвелтовој улици већ више од 130 година на јединствен начин бележи и памти све догађаје из бурне историје Београда, али и целе Србије.
ШТА ЋЕ БИТИ СА СТАРИМ САВСКИМ МОСТОМ? Одлучено - ево каква је његова судбина
БЕОГРАД У СВОМ ПУНОМ СЈАЈУ: ЈКП "Градско осветљење" припрема расвету у граду за долазак Урсуле фон дер Лајен (ФОТО)
Огласили се из ЈКП "Градско осветљење" - кварови на мрежи јавног осветљења у овим општинама
Када је пре неколико година Ноћ музеја у свој програм уврстила и Ново гробље овај потез се многима учинио чудан, јер "како једно гробље може да буде музеј". Ипак, сви они који су превазишли предрасуде и страхове могли су да се увере да престоничко Ново гробље заиста скрива невероватне лепоте и чудеса.
- Ново гробље у Београду није само "гробље" - почивалиште покојника, већ место надгробних споменика од којих су многи високе уметничке вредности. Радили су их српски, југословенски И страни значајни вајари - Ђорђе Јовановић, Иван Мештровић, Сретен Стојановић, Петар Палавичини, Лојзе Долинар, Тома Росандић, Небојша Митрић… сем тога, оно је и својеврсна учионица историје због мноштва гробова знаменитих историјских личности, и меморијалних целина - гробаља и костурница везаних за историјске догађаје - објашњава Неда Ковачевић која је због свог специфичног хобија доста времена провела на овом месту.
Наиме, ова Београђанка последњих неколико година ради на пописивању свих престоничких споменика, а значајан део те целине представљају и они који се налазе управо на Новом гробљу у Рузвелтовој улици.
Гробље је настало 1886. године као треће престоничко гробље за сахране хришћана. Први пут је убележено на плану Београда из 1884. године, на месту на коме се и данас налази.
Имена великих и значајних личности из српске историје којима је Ново гробље вечно почивалиште дуга је и стално се допуњује. Ту су глумци Мија Алексић и Павле Вуисић, књижевници Иво Андрић и Милош Црњански, војводе Живојин Мишић и Радомир Путник, политичари Никола Пашић и Зоран Ђинђић…
Први меморијални споменик на Новом гробљу је био Српска костурница изграђена 1907. године у којој су са Старог ташмајданског гробља, код цркве Светог Марка, пренети посмртни остаци ратника из српско-турских српско-бугарског рата. Ипак, свакако један од најупечатљивијих споменика је Спомен костурница српских ратника од 1912. до 1918.
- Овај споменик-костурница подигнут је на простору ранијег српског војничког гробља. У костурницу су пренети и земни остаци изгинулих ратника у време Балканских ратова. Монументални монолит споменика над костурницом симболизује снагу народа која је истакнута у виду двоглавог каменог белог орла. Под његовим ногама лежИ орао на положеним заставама, изливен у црној бронзи. На врху стене је војник, победник, спреман да пушком у руци брани своју отаџбину, коју симболише високо подигнута застава - прича Неда Ковачевић и додаје да књига са именима сахрањених у костурници бележИ 3529 идентификованих И 1074 неиндентификованих ратника.
Посебну знаменитост Новог гробља чине војничка гробља где су сахрањени како припадници српске и савезничких армија тако и италијанских, аустроугарских и бугарских снага. Неда нарочито истиче споменик "Руска слава".
- Споменик "Руска слава" представља крипту-постамент на којем стоји фигура анђела-победника с мачем. У крипту су пребачени остаци 387 официра и војника руског експедиционог корпуса, који су погинули 1916 -1918. године на Солунском фронту, где се руска војска борила раме уз раме са српским и француским војницима. Такође, ту је сахрањено 136 официра и војника две руске артиљеријске бригаде, који су бранили Београд током опсаде аустро-угарске и немачке војске. Овде је похрањен и прах четири руска војна затвореника, које су стрељали Аустријанци у Горажду зато што су одбили да утоваре муницију за фронт, као и два морнара с брода "Тираспољ", погинулих у луци код Кладова, и још око сто руских војника преминулих у болницама окупиране Србије 1915-1918 - истиче Неда Ковачевић.
Две засебне целине на Новом гробљу представљају гробље бораца НОР-а и Алеја заслужних грађана.
Ипак, можда још и више од ових "званичних" делова гробља, Ново гробље већ 130 година представља једна огроман, јединствени споменик свих оних обичних, "малих" Београђана који су у протеклим деценијама живели на овим просторима. А они нису заслужили заборав.
Зато, оставите страх код куће и крените у обилазак београдског "музеја на отвореном". Нека то буде прва страна ваше личне велике енциклопедије српске историје и културе.