ИМА ВЕЗЕ СА РУСИЈОМ: Знате ли како је београдско насеље Коњарник добило име?
Невероватно
На далекој периферији Београда у доба Првог светског рата, никло је насеље које је свима било необично због косооких житеља који су били насељени на овом месту. То су били Калмици, пореклом Монголи, иначе људи избегли из Русије због Октобарске револуције.
Поглед на разрушени Београд: Последња ратна фотографија нашег нобеловца (ФОТО)
Они су у својој домовини били познати као вешти коњаници, па су оно што су најбоље умели да раде покушали да наставе и даље: да гаје и чувају коње.
После пада царске Русије и последње династије Романов, многи који су били оштро супротстављени новој идеологији комунизма кренули су на мучни и тешки пут избеглиштва. У Београду су многи Руси нашли уточиште, наш град био је познат по томе што је био једно од најмасовнијих избежишта за оне који су побегли од комуниста.
и после коњарник није најјаче насеље pic.twitter.com/j2Sf2yrVZa— Тони (@plitkoumnik) Оцтобер 16, 2017
Међу њима Калмици, људи који су до тада живели у Русији као будисти. Они су монголска нација, припадници једне сасвим другачије религије у односу на оне које су до тада постојале на београдским просторима.
Београд је одвајкада био познат као гостопримљив, па тако и ови необични коњаници остављају траг у овом граду. Један од њих био је овај необичан храм.
Данас многи не знају да је Београд у предратној Европи био једини град који је имао будистички храм, а та богомоља уништена је тек после Другог светског рата, 1949. године.
Калмици - Калмуци
Предратна штампа „наше“ Монголе често зове и Калмуци. Оно што је сигурно, јесте да је њихов храм освећен 12. децембра 1929. године. Како пише тадашња „Политика“, „до сада су се београдски Калмуци (има их око 200) молили у једној приватној кући, а сада имају храм посвећен свом божанству Буди“.
Коњарник
Постоје претпоставке да је онај део града који данас зовемо Коњарник добио име управо по великим пољанама по којима су галопирали коњи. Наводно, њих су чували управо давни београдски Монголи.