Злочин према животној средини и људима: Пронађен отпад код Обреновца ОПАСАН
Министар Горан Триван обишао село Вукићевица где су пронађене супстанце у бурадима
Министар заштите животне средине Горан Триван, приликом обиласка локације где је у селу Вукићевица поново пронађен потенцијално опасан отпад, рекао је да је истрага у току, да ће врсту и пронађене супстанце у бурадима утврдити анализа, али да се основано сумња да је реч о опасном отпаду.
Прочитајте и:
Упитан има ли осумњичених, Триван је истакао да о томе не може да говори, подсетивши да је истрага у току, и додао је да ће јавност о количини и врсти пронађених отпадних супстанци бити накнадно обавештена.
- Акцију настављамо и нећемо се на томе зауставити. Овде није реч о акцији, већ о злочину који се дешава према животној средини и грађанима, и зато мора бити заустављен - указао је Триван. Наводи да је до сада извађено 15 буради са, за сада, непознатим врстама садржаја, а резултати анализе биће готови за недељу до две дана.
Према његовим речима, како истрага о досадашњим пронађеним опасним отпадима на северу земље одмиче, каже да је могуће да постоји "организована група људи која се овим послом бави".
- То ће тужилаштво утврдити, а на мени је да јавно говорим о томе. Тврдим да је јавна информација истовремено и превентивна, како се овакве ствари више не би дешавале - нагласио је.
Триван је навео да је један од начина да се ови "злочини" зауставе да се утврди где се и шта налази по Србији, те позвао грађане да обавесте Министарство заштите животне средине уколико сумњају да на неким местима постоји опасан отпад. На питање новинара на који начин држава планира да тај опасан отпад уклони, Триван је одговорио да ће отпад "збринути" локалне самоуправе, Министарство и надлежне службе у складу за законом.
- Србија има неколико капацитета за прераду одређених врста опасног отпада, али оно што Србија нема јесу постројења за прераду, пре свега, физичко-хемијског опасног отпада - рекао је министар и додао да ће отпад, за који наша земља нема постројења, бити уништен у постројењима ван земље.
Весић у Гроцкој: У последње 4 године асфалтирано 80 км путева и улица
Каже да Србија годишње произведе између 150 и 200 хиљада тона опасног отпада, те да је дугорочна стратегија у решавању овог проблема изградња постројења за прераду опасног отпада. Слободан Тошовић, саветник у Министарству заштите животне средине, рекао је новинарима да отпад, на основу површинског изгледа пронађених буради, личи на опасан отпад из индустрије, највероватније уљни.
Истакао је да ће се накнадним анализама утврдити колико је отпад опасан и да ли је радиоактиван, али и да ће бити анализирано земљиште и вода.