ЈЕЛКА КОД КИНЕЗА И ДО 23.000 ДИНАРА: Цене су ВРТОГЛАВО скочиле, а трговци се ОВАКО бране
Примакли су се празници. Украси за кућу, јелку, куповина поклона, све је то до сада било најјефтиније обавити у кинеским радњама. Међутим, ситуација се изгледа прилично променила, макар у Београду. Све је много скупље него претходних година. Зашто?
У кинеским радњама вештачке јелке коштају и до 23.000 динара, фигура деда мраза 11.000, новогодишњи украси до 2.000 динара, а обична украсна свећа чак 400 динара. Квалитет је остао исти, али не и цене.
Купци кажу да је све скупље него раније, а трговци имају своје разлоге. Кажу, некада је у Србију стизало четири-пет хиљада контејнера кинеске робе, а данас не више од 500.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/17/zemun.jpg?itok=7cFwJo7D)
"МОЖЕ МУ СЕ КАД ЈЕ МАЛИ" Потез овог возача у Земуну разбеснео све (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/17/pjimage_3_0.jpg?itok=sVXXbF7C)
НАДЛЕЖНЕ СЛУЖБЕ СПРЕМНЕ НА СВЕ: Хитно решење за поплаве у Батајници и Угриновцима (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/17/jkpgradskepijace.jpg?itok=G8AymvqW)
МОБИЛНА ЕКСПОЗИТУРА БАНКЕ ПОШТАНСКА ШТЕДИОНИЦА ДО СУБОТЕ НА ПИЈАЦИ "СКАДАРЛИЈА"
- Много је поскупео транспорт, од три-четири хиљаде долара, сада је преко 10.000 евра. Значи од 12 до 15 хиљада евра је транспорт за један контејнер - наводи Шен Хонг, председник Удружења власника локала.
Професор Економског факултета Љубодраг Савић каже да се све ређе примећују разлике у ценама у кинеским и осталим радњама. На високе цене, према његовим речима, утицала је пре свега пандемија, али и цене енергената, што је довело до скупљег транспорта робе. Због тога ће се, верује, све више кинеских радњи затварати.
То се донекле већ примећује. У самом центру града затворено је неколико великих радњи.
Упоређивали смо и цене производа. Сет од 12 украса за новогодишњу јелку у кинеској радњи може се купити за 269 динара, док готово исти такав у некој другој продавници кошта 300 динара. Најједноставнија декоративна свећа у кинеској радњи је само 50 динара јефтинија.
И за ово постоји објашњење, кажу кинески трговци – конкуренција је велика, а купаца све мање.
- Не плаћају сви царину, Европска унија не плаћа царину, турска роба не плаћа царину, руска роба не плаћа царину, имате уговор о слободној трговини са свима, а немате са Кином - каже Шен Хонг.
Колико смо могли да приметимо, купци, којих је данас било мало, углавном су само разгледали новогодишњу декорацију.
Хоће ли закон понуде и тражње превагнути, или опрезније баратање кућним буџетом, чему нас је научила корона, знаће се тек после новогодишњег празника, када ћемо билансе сводити и ми и трговци.