Сјајне вести за љубитеље градских пијаца: Од сада можете плаћати картицом на Калинићу, Ђерму и Бајлонијевој пијаци (ФОТО/ВИДЕО)
Да ЈКП "Градске пијаце" брину о својим верним купцима показатељ је и модернизација пијаца у виду унапређења могућности плаћања производа платним картицама
Кажу да су пијаце место које спаја, место где се одржавао важан аспект друштвеног живота још у раној прошлости нашег друштва, али ни дан данас не губи своју традицију, али се исто тако модернизује и иде у корак са савременим друштвом које захтева промене и унапређење како би ишло корак уз корак са савременим корисницима.
Да ЈКП "Градске пијаце" брину о својим верним купцима показатељ је и модернизација пијаца у виду унапређења могућности плаћања производа платним картицама. Сваким даном труде се да побољшају квалитет и услуге својих продаваца, али и да омогуће потрошачима квалитетнији амбијент на градским пијацама.
ЈКП "Градске пијаце" данас су представиле нови и иновативни пројекат - дигитализацију пијаца у Београду која се односи на увођење дигиталне наплате платним картицама на тезгама. Услуга је за сада омогућена на пијаци "Калинић", Бајлонијевој пијаци и пијаци "Палилула".
Заменик градоначелника Горан Весић обишао је данас Каленић пијацу на којој је, поред Палилулске и Бајлонијеве пијаце, инсталирано укупно 50 ПОС терминала који омогућавају куповину платним картицама или путем апликација мобилних новчаника за андроид и ИОС платформе. Пилот-пројекат дигитализације пијаца заједнички спроводе ЈКП "Градске пијаце", Привредна комора Србије, компаније "Мастеркард", Банка "Интеса", "Пејтен" и "Чип кард", уз подршку Града Београда.
- С обзиром на то да због короне и свега што се десило протеклих неколико година све више наших суграђана користи онлајн банкарске услуге, било је време да им то омогућимо и на београдским пијацама. Зато смо, уз сарадњу са свим заинтересованим, омогућили да се на три наше пијаце, Ђерму, Каленићу и Палилулској пијаци плаћа и платним картицама, односно "Мастеркардом". За сада имамо више од 20 закупаца тезги који су се пријавили и као што видите, могуће је платити и добити слип. На овај начин излазимо у сусрет закупцима који лакше могу да продају своју робу, помажемо купцима да могу без готовине да купе робу, те показујемо да је и овај начин продаје једнак сваком другом - рекао је Весић, захваливши се "Мастеркарду" и Привредној комори Србије што су препознали и омогућили ову врсту куповине као и у свакој другој радњи.
Он је истакао и да се на овај начин показује колико су београдске пијаце важне.
- Заиста сматрам да су пијаце "пулс" једног града, место где се осети како град живи. Покренули смо реконструкцију пијаца, прва је била Палилулска, следећа ће бити Каленићева, чија ће реконструкција почети наредне године, затим следе пијаца на Сењаку, Бајлонијева пијаца, Ђерам, Цветкова. На тај начин учинићемо да се они који продају и купују осећају комфорније. Град Београд ће за следећу годину, као помоћ пољопривредницима у Београду, обезбедити скоро 300 милиона динара, а подсетићу да је 2013. године за те сврхе било издвојено око десет милиона. То је новац намењен за куповину механизације и опреме, а ради се о бесповратној помоћи. Сматрамо да је пољопривреда, уз туризам и услуге, један од стубова развоја града. Град има 250.000 хектара обрадиве површине и највећи смо пољопривредни регион после Војводине. Зато морамо помагати људима да развијају свој посао, а то се најбоље види управо на пијацама - казао је Весић.
Секретарка Удружења финансијских институција ПКС Катарина Оцокољић истакла је да је ово један у низу пројеката које је покренула ова институција.
- Поносни смо на овај пројекат јер смо пијаце укључили у дигиталну трансформацију. Најновија истраживања су показала да је сваки трећи корисник платних картица желео могућност да безготовински купи производ на пијаци. Дакле, сада више не морате одлазити до банкомата да подигнете готовину, а трговци на овај начин добијају још један канал своје куповине - рекла је Оцокољићева.
Директорка у компанији "Мастеркард" Јелена Ристић истакла је да је мисија компаније да свим корисницима картица и мобилних телефона омогући да плаћање буде једноставно, брзо и сигурно.
Жељко Петровић, заменик директора Дивизије за пословање са физичким лицима и малим бизнисом Банке "Интеза", захвалио је на сарадњи партнерима, као и ЈКП "Београдске пијаце" и Граду Београду, истакавши да ова банка жели да буде поуздан партнер привреди, друштву и грађанима, наглашавајући да је банка спремна да овај програм прошири и на остале београдске пијаце.
Сви закупци који су прихватили да буду део пилот-пројекта "Дигитализација пијаца", наредних 12 месеци биће ослобођени свих трошкова у вези са коришћењем ПОС терминала, а партнери у пројекту су обезбедили и додатну погодност - сваког месеца, пет трговаца који буду имали највећи број безготовинских плаћања платним картицама, добиће новчану награду у износу од 12.000 динара.