Када сте последњи пут прошетали Београдом? Ево шта се све променило НАБОЉЕ (ФОТО)
Није реч само о уређењу саобраћајница
Сви они који неко време нису боравили у Београду, а могуће је и сами Београђани, који одавно нису прошетали Калемегданом, на пример, изненадили би се колико неки крајеви града изгледају другачије.
Прочитајте и:
Ту слику, "новог" или бар "новијег" града многи Београђани "превидели" су због гужви у саобраћају и радова на улицама, које су пратиле реконструкције на различитим местима у центру града, али је резултат сада много видљивији.
Поред осталог и и три обновљене и уређене битне саобраћајнице - Трг Славија, Рузвелтова улица и Булевар ослобођења.
Славија је добила потпуно нови изглед, постављена је музичка фонтана, уклоњене ћевапџинице, а неуређена површина између кружног тока и Народне банке Србије, која је годинама “бола" очи пролазницима, претворена у плато који визуелно проширује цео простор.
Током прошле године почели су радови на проширењу пешачке зоне у центру града, који још увек трају па не чуди што се и сада, током празника, ту могу приметити мајстори како постављају камене плоче.
Београд је постао "богатији" за шеталиште на Обилићевом венцу, где је обновљена гаража, уклоњен саобраћај, посађени дрвореди и постављене клупе.
БАДЊИ ДАН У ЗЕМУНУ: Традиционално налагање бадњака на платоу Магистратског трга (ФОТО)
Да такав план уређења центра мења Београд на боље каже Дијана Пејић, која се из Хрватске доселила у српску престоницу у потрази за бољим животом.
Ширење пешачке зоне је феноменално, каже она, и додаје да је добро што се такве ствари дешавају, јер то доприноси већем броју локација за дружење и опуштање.
- То је посебно значајно, јер туристима из региона, а и шире, Београд има шта да препоручи, а да то нису само традиционално Калемегдан или Кнез Михаилова улица, како је то било раније - додала је Пејић.
Од зараде џез фестивала монтиране нове столице у Великој сали Дома омладине
У 2017. години настављени су радови на Савском шеталишту које многи памте као ругло града, те уређене бројне фасаде, што је нарочито уочљиво у Карађорђевој улици и на Косанчићевом венцу, где су зграде освежене пастелним бојама.
Када је реч о чувеној Скадарлији, љубитеље кафанског провода и звука тамбурице свакако ће обрадовати вест да је обновљена скадарлијска чесма, те да је почела обнова турске калдрме, која је заштитни знак Скадарлије.
Сећате ли се пропалих камених плоча на платоу на Калемегдану где се налази споменик "Победник"?
Замењене су новим, а свако ко прошета тим делом града може приметити и информативне табле, са којих на српском и енглеском језику може прочитати нешто више о објектима и споменицима, али и забавним местима за малишане, попут Дино парка, са репликама диносауруса у природној величини.
Како би угођај посетилаца једног од омиљених београдских места за шетњу био потпун, прошле године посебан акценат је стављен на обнову споменика културе, међу којима је и Дамад Али пашино турбе - једне од ретких турских грађевина у престоници Србије.
Помоћник директора Завода за заштиту споменика културе града Београда Ивана Филиповић Јорк истиче да је реконструисана и чесма Мехмед-паше Соколовића, аутентични објекат из 16. века, до којег се сада може доћи уређеном стазом, што раније није био случај.
- Та два објекта су веома значајна зато што су једни од ретких сачуваних из Отоманског периода на простору града Београда. На Дамад Али-пашином турбету је, између осталог, изведена реконструкција кровног покривача и оно је сада прекривено оловним лимом - рекла је.
Изведени су и радови на декоративном осветљењу, навела је и са задовољством констатовала да су Београдска тврђава и парк Калемегдан сада приступачнији, што потврђује велики број наших људи и странаца који се ту свакодневно могу видети.