КУЋНА ЛОЖИШТА И НЕКВАЛИТЕТНА ГОРИВА ИЗВОР ЗАГАЂЕЊА: Које је све мере Београд предузео да смањи загађење ваздуха
Загађење ваздуха годинама је горућа тема, а од јануара Град је преузео низ мера како би се смањила емисија штетних гасова у престоници.
Иако се зими детектује највећа концентрација загађујућих материја у ваздуху, Секретаријат за инспекцијске послове током целе године добија велики број пријава грађана.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ! "ДАНАС ЈЕ ЗА 40 ОДСТО ВИША": Весић објавио колика је просечна плата у Београду
"Како смо отерали бахате возаче, тако ћемо решити и БРЗУ ХРАНУ" Весић о новим правилима за рад ресторана
КОЛИКО СУ БЕОГРАЂАНИ СТАРИ У ПРОСЕКУ? Највише младих у Сурчину, центар увелико оседео
Основни извори загађења у Београду су саобраћај и кућна ложишта која користе чврста горива различитог квалитета. Најкритичнија ситуација је зими у близини великих саобраћајница, и у деловима у којима преовлађују домаћинства која имају индивидуална ложишта.
Како су рекли из Секретаријата за заштиту животне средине, највећа емисија штетних честица је баш у тим деловима града.
- Угашене су котларнице у СЦ Врачар, Специјалној болници за рехабилитацију и ортопедску протетику "Бањица". Они су прешли на даљински систем грејања - рекли су у Секретаријату за заштиту животне средине.
Значај пошумљавања
Побољшању квалитета ваздуха требало би да допринесе и пошумљавање дуж обале Саве и допуна постојећих дрвореда. Европска унија одобрила је средства за покретање пројекта гашења котларнице Народног позоришта. Контролисана је и топлана басена "Колубара", а утврђено је да нису биле прекорачене прописане мере загађења и наложено је континуирано мерење емисије.
- Поједине јавне установе и приватна предузећа променили су енергенте за огрев, а поједине су уградиле системе за смањење емисије загађујућих материја у ваздуху - додали су они.
Секретаријат за јавни превоз у фебруару је донео "План мера и активности за смањење аерозагађења у Београду за период 2020-2024", а циљ је да се ублаже последице јавног превоза по животну средину у престоници.
Спроведен је и јавни конкурс за финансирање и суфинансирање пројеката у области заштите животне средине на територији Београда, а до сада су финансирана 63 пројекта.
Притужбе грађана на адресу Секретаријата за инспекцијске послове увек пристижу. Интензивнији је број пријава током грејне сезоне, али је све чешћа појава да суграђани апелују и на проблеме са индивидуалним ложиштима.
Након пријаве инспектори из овог секретаријата излазе на терен, и потом преузимају мере у складу са Законом о заштити ваздуха.
Овај секретаријат покренуо је израду базе података загађивача у граду, и то по општинама, како би се адекватно и брзо информисала јавност и пратио рад гашења котларница.