ЗАБЛИСТАЋЕ МЕРМЕР ОКО ПОРТЕ: Почели радови на обнови платоа испред Храма Светог Саве
Наредне године следи пошумљавање простора
Неприступачан прилаз Храму Светог Саве, поломљене коцке, због којих су пролазници и посетиоци негодовали, напокон ће бити сређен у потпуности. Прва фаза радова на поплочавању простора Светосавског платоа започела је јуче, а целокупан плато, који је замишљен као отворени напреднији простор са дрворедима и две-три урбанистичке целине, биће завршен у току следеће године.
ДА ЛИ НОШЕЊЕ МАСКИ ШТЕТЕ ДЕЦИ? Коначно стигао стручан одговор имунолога Срђе Јанковића
ДА "КУЦНЕМО У ДРВО" НЕКА СЕ ТАКО И НАСТАВИ: Корона губи битку, у Јабланичком округу НЕМА нових заражених
"АКО ДАНАС НЕ НОСИМО МАСКЕ ИМАЋЕМО ВЕЋИ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ" Др Стеванчевић открио везу између короне и УВ зрачења
У тренутку када се реконструкција самог Храма приводи крају и плато ће употпунити коначни изглед ове светиње.
- Потребно је да се, осим Храма, уреди Светосавски плато, који је веома значајан и постаће парк, због чега је Град Београд донео решење према којем ће Храм Светог Саве бити доминантан. Светосавски парк је веома важан јер се ту, осим храма, налази Народна библиотека, мала црква Светог Саве, а у будућности би требало да буде изграђена нова зграда Патријаршије. Пред нама је огроман посао, али све оно што смо рекли да ћемо урадити, то и испуњавамо и остављамо за векове - рекао је заменик градоначелника Горан Весић.
Грађевинске машине су код Храма, а мајстори су током читавог дана радили на ломљењу и уклањању дотрајалих коцки како би очистили простор.
Када део око храма добије нови изглед, за шта је предвиђен рок од три месеца, односно до краја године, кренуће се са пошумљавањем простора по идејној замисли Бранислава Митровића и Дејана Миљковића.
- Тренутно је у току прва фаза која подразумева поплочавање око 8.000 квадрата око порте. Након тога, у току следеће године, почећемо другу фазу која ће обухватити реконструкцију од платоа до Булевара ослобођења, где ће се видети потенцијал овог решења уређења парка и платоа - рекао је главни градски урбаниста Марко Стојчић.
Према идејном решењу двојице архитеката, тај део ће бити велико пошумљено пространство, које ће парирати згради Народне библиотеке.
- Од просторног коридора у централном делу, биће омогућено пролазницима да са Булевара угледају Храм Светог Саве у својој пуној величини. Тек тада ће се видети целина која је била замишљена од почетка, а то је да се у потпуности сагледа најзначајнији српски храм - истакао је Стојчић.
Он је нагласио да је у питању веома добар архитектонски пројекат који ће потпуно променити амбијент и поглед на простор.
- Успели смо да уведемо велики број стабала, просторни плато за вернике, манифестације и догађаје, који ће овде одржавати, као и део за шетаче - навео је Стојчић.