МИСТЕРИЈА НОВОБЕОГРАДСКИХ БЛОКОВА: Која логика се крије иза нумерисања ових делова града и да ли уопште постоји?
Многе становнике Београда, а камо ли туристе и људе из других места у Србији збуњује чудно нумерисање блокова на Новом Београду, које на први поглед нема никакву логику.
Пре 1948. године, Нови Београд је био мочвара. На потезу од Сава центра до Бранковог моста налазило се дивље насеље и "Сајам", као и на рубу Земуна око хотела Југославија.
Председник општине Земун Дејан Матић у насељу Алтина: У плану нова школа, вртић, амбуланта и парохијски дом (ФОТО)
Историјска пресуда: ЦарГо послује по законима Србије
Весић: Природно је да град који је толико пута рушен слави Спасовдан као своју славу
На околном брду се налазило село Бежанија, а у њеној близини и Ново насеље где је био лоциран стари аеродром. На месту данашњих савских и бежанијских блокова налазила се свињска плажа.
Нови Београд је пре почетка изградње био насипан песком из Дунава. Песак је извлачен поред Великог ратног острва, са Малог ратног острва, а затим пребациван ка левој обали Саве где су затрпаване велике баре. Песак је насипан у касете или блокове, одакле се име задржало до данас.
Већ на почетку пројекта, инжињери су блокове означили бројевима. Мањи бројеви су били код приобалних делова од којих је насипање почело, док су се већи бројеви додељивали касније, како се напредовало са посипањем песка.
Једноцифрени блокови су најстарији.
Занимљивост је да остаје необјашњено зашто недостаје Блок 27. Бројеви блокова су све већи како се креће ка Земуну. Именовање је започето са Блоком 1, са популарном Фонтаном. Пракса именовања пратила је логичан след и сваки наредно блок добијао је цифру више, све до броја 8.
Како је ишла даља нумерација, није познато са сигурношћу. Блокови од 9 до 15 с затим постављени уз Дунав, пошто је након завршетка Блока 8 изградња настављена у том делу града.
Овом логиком се објашњава да су даље бројеви ишли од Ушћа, поред Саве и даље до Старог железничког моста, и да су правило лепљења бројева неимари пратили све до Блока 43 признајући да Блок 72 у потпуности одудара од сваке логике нумерације. Већину ствари даље објашњавају тиме да су хаос у целу причу унели они који су неплански градили нове блокове од осамдесетих година прошлог века па до сада.
Коаутор Регулационог плана Новог Београда с почетка шездесетих, који је нумерисао блокове је својевремено навео да се радило тако да се урбанисти и људи на терену боље разумеју. Бројеви су се често додавали и прескакали, како је испричао јер се територија Новог Београда накнадно ширила.
Данас се обележава слава Београда: Због короне, без традиционалне литије, патријарх служи литургију
Породица Ивановић зна рецепт за здравији живот: Откривају због чега су на пијаци једни од најтраженијих (ФОТО)
Отворено прво потпуно аутоматизовано паркиралиште у Београду: Више паркинг места у Белвилу (ФОТО/ВИДЕО)
Од данас ВИШЕ ПОЛАЗАКА БГ ВОЗА: Ево детаљног распореда вожње